Warszawski Konkurs Dyrygentów Zespołów Dętych

Rusza Warsaw Wind Band Conducting Competition 2023!
Będzie to trzecia edycja Międzynarodowego Konkursu dla Dyrygentów orkiestr dętych.

Spośród wszystkich zgłoszonych dyrygentów, jury w drodze preselekcji online wybrało 25 najlepszych uczestników, którzy wezmą udział w przesłuchaniach stacjonarnych, które odbędą się w Warszawie w dniach 7 – 9 grudnia 2023. W trakcie trzech dni zmagań konkursowych w Sali Józefa Elsnera Domu Studenckiego "Dziekanka", uczestnicy zadyrygują Orkiestrą Koncertową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz muzykami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody pieniężne.

Uczestników oceniać będzie międzynarodowe Jury w składzie:
prof. dr hab. Szymon Kawalla – dyrygent i kompozytor, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, przewodniczący jury;
prof. Chris David Westover – dyrygent, laureat pierwszej edycji Konkursu, Denison University w Ohio (USA), wiceprzewodniczący jury;
prof. dr hab. Janusz Przybylski – dyrygent, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

ppłk dr Marcin Ślązak – dyrygent, kierownik Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego;
ppłk Adam Czajkowski – dyrygent, kierownik muzyczny Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego;
dr Jarosław Praszczałek – dyrygent i kompozytor, sekretarz jury, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

dr Marcin Piotr Łopacki - kompozytor i dyrygent, koordynator konkursu, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Więcej informacji na stronie internetowej Konkursu: https://conferences.denison.edu/warsaw/

• Rejestracja

Etap I

W Konkursie mogą brać udział dyrygenci zespołów dętych bez ograniczeń wiekowych i narodowościowych. Aby wziąć udział w konkursie, kandydaci powinni w terminie do 31 października 2023 r. wpłacić opłatę startową za I etap w wysokości 50 euro na rzecz fundacji organizatora Ensemblage Foundation ( informacje bankowe znajdują się w regulaminie konkursu 5 ) oraz wysłać pojedynczy e-mail na adres wwbcc2023@gmail.com zawierający następujące informacje .

• dowód wpłaty
    • imię i nazwisko uczestnika
    • kraj pochodzenia
    • adres e-mail
    • krótki życiorys artystyczny (do 900 znaków)
    • potwierdzenie uiszczenia opłaty rejestracyjnej
    • link do nagrania wideo prezentującego umiejętności dyrygenckie uczestnika
    • Nagranie, do którego uczestnik załącza link w wiadomości e-mail zgłoszeniowej, powinno spełniać następujące wymagania:
      • a) czas trwania: do 10 minut,
      • b) jakość: 720 px lub wyższa,
      • c) ustawienie kamery: twarzą do dyrygenta (widok z perspektywy orkiestry)
      • d) preferowane są nagrania z orkiestrą dętą, ale dopuszczalne są także nagrania z innymi zespołami (orkiestra symfoniczna, orkiestra kameralna, chór, dwa fortepiany).
      • e) Nagranie powinno zostać zamieszczone w dowolnym serwisie streamingowym (np. YouTube, Vimeo), jako publiczne lub niepubliczne, z zastrzeżeniem, że każdy członek Sądu Konkursowego, korzystając z przesłanego przez uczestnika linku, będzie mógł odtwarzaj wideo w nieograniczony sposób (np. pod względem czasu, miejsca) i bez konieczności pobierania filmu

Aby wziąć udział w konkursie, kandydaci muszą wypełnić te elementy nie później niż do 31 października 2021 r.

Etap II, III i IV

Spośród wszystkich zgłoszeń Komisja Konkursowa wybierze 20 uczestników zakwalifikowanych do II Etapu Konkursu. Uczestnicy zakwalifikowani do II Etapu Konkursu zobowiązani są do zorganizowania przejazdu do Warszawy na terminy II, III i IV Etapu. Uczestnicy ci muszą także uiścić opłatę rejestracyjną w wysokości 150 euro na rzecz organizatora Fundacji Ensemblage.

Lista uczestników zakwalifikowanych do II Etapu zostanie podana do wiadomości publicznej w terminie do 1 listopada 2023 r. Uczestnicy zobowiązani są do wniesienia dodatkowej opłaty startowej do dnia 15 listopada 2023 r. Jeżeli uczestnik nie wniósł dodatkowej opłaty startowej do dnia 15 listopada 2023 r., jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w II Etapie Konkursu.