Katedra Harfy, Gitary i Perkusji

Celem działań Katedry Harfy, Gitary i Perkusji jest zapewnienie studentom jak najlepszych warunków do rozwoju indywidualnych zdolności instrumentalnych i kreatywności artystycznej z wykorzystaniem dotychczasowego dorobku i rozwijającej się na przestrzeni wieków tradycji. Chodzi także o przygotowanie studentów do samodzielnej działalności koncertowej – solistycznej oraz zespołowej, a także do pracy naukowej i pedagogicznej. Działalność katedry ma również na celu inspirowanie rozwoju zdolności organizacyjnych studentów i przygotowanie ich do stawiania czoła coraz to nowym wyzwaniom, czekającym na artystów w zmieniającym się świecie.

Katedra wspomaga organizowanie koncertów dla studentów na terenie uczelni oraz koncertów wymiennych z innymi wyższymi uczelniami muzycznymi. Katedra zaprasza wybitnych artystów do spotkań ze studentami, organizuje kursy mistrzowskie, sesje naukowo-artystyczne. Członkowie katedry prowadzą własną bogatą działalność artystyczną oraz naukową, prowadzą kursy mistrzowskie, specjalistyczne kursy przeznaczone dla nauczycieli, biorą udział w sesjach naukowych, są członkami jury konkursów wykonawczych.

Kierownikiem Zakładu Harfy i Gitary w kadencji 2000-2004 oraz 2004-2008 była prof. zw. Urszula Mazurek, w kadencji 2008-2012 dr hab. Marcin Zalewski, prof. UMFC. W kadencji 2012-2016 oraz 2016-2019 funkcję kierownika Zakład Harfy, Gitary i Perkusji sprawował dr hab. Marcin Zalewski, prof. UMFC. Po powstaniu Katedry Harfy, Gitary i Perkusji funkcję kierownika sprawowali: w kadencji 2019-2020 dr hab. Marcin Zalewski, prof. UMFC, a w kolejnych latach 2020-2021 dr hab. Henryk Mikołajczyk, prof. UMFC i od roku 2022 – dr hab.  Zuzanna Elster, prof. UMFC.

• Skład Katedry

dr hab. Zuzanna Elster, prof. UMFC – kierownik katedry