11 IV 2024 r.

NOWOŚĆ! Chopin University Press | Józef Hofmann - Pianista - Kompozytor - Wynalazca

Autor - prof. dr hab. Krystyna Juszyńska

Józef Hofmann (1876–1957) był wybitnym polskim pianistą, […] artystą niepowtarzalnym, który przez ponad pół wieku dostarczał słuchaczom wspaniałych wrażeń i niezwykłych przeżyć. […] Książka Józef Hofmann. Pianista – kompozytor – wynalazca ukazuje sylwetkę artysty z punktu widzenia różnych obszarów jego działalności: pianistyki, kompozycji, pedagogiki i wynalazków. Niezwykłe życie, kariera pianistyczna, twórczość kompozytorska, praca nauczyciela fortepianu, zainteresowania pozamuzyczne i liczne wynalazki składają się na obraz człowieka o szerokich horyzontach, inteligentnego i wszechstronnie utalentowanego. […] Książkę dopełniają bogate aneksy zawierające wykaz koncertów, kompozycji, patentów, dyskografię oraz recenzje i opinie o grze Hofmanna.
prof. dr hab. Krystyna Juszyńska

Ponad sześćdziesiąt lat od śmierci Józefa Hofmanna czekaliśmy na pełną monografię poświęconą jego życiu i dokonaniom: […] od dzieciństwa i pierwszych występów „cudownego dziecka” przez wielką karierę genialnego pianisty w Europie, Cesarstwie Rosyjskim (dziewięć podróży w latach 1895–1913) i Stanach Zjednoczonych (do 1946 roku) aż po pracę pedagogiczną w Curtis Institute of Music w Filadelfii (1924–1938), Złoty jubileusz (1937/1938), a w międzyczasie tournée europejskie, pobyty w Polsce (1934, 1935) i ostatnie koncerty w ojczyźnie (1938). […] Dzięki tej wielkiej monografii pamięć o Józefie Hofmannie odżyje.
z recenzji prof. dr hab. Ireny Poniatowskiej

Książka Krystyny Juszyńskiej o Józefie Hofmannie […] to bardzo cenna pozycja poświęcona wielkiemu polskiemu artyście. […] Szacunek wzbudza olbrzymia ilość informacji zebranych przez autorkę […] Książka wypełnia niszę dotąd uniemożliwiającą postawienie tego wielkiego artysty na piedestale, na który niewątpliwie zasłużył, i przez którą jego postać powoli zaczęła się zatracać w niepamięci osób niezwiązanych profesjonalnie z pianistyką.
z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Kurzyńskiego