14 X 2020 r.

Ignacy Zalewski Accordion Works / Klaudiusz Baran

Monograficzny album z utworami akordeonowymi Ignacego Zalewskiego ściśle wiąże się z osobą znakomitego wirtuoza tego instrumentu, prof. Klaudiusza Barana – inicjatora, autora koncepcji płyty, a także pierwszego wykonawcy niemal wszystkich zamieszczonych tu kompozycji. Artyście towarzyszą znakomici muzycy: Justyna Baran (skrzypce), Paweł Gusnar (saksofon), Leszek Lorent (perkusja), a także Rafał Grząka i Grzegorz Palus, z którymi tworzy Chopin University Accordion Trio oraz Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją kompozytora.

Za wyjątkiem Toccaty na saksofon altowy i akordeon – kompozycji drobnej, lecz szalenie intensywnej pod względem emocjonalnym i w zakresie wykorzystanych środków kompozytorskich, wybrany repertuar zawiera pozamuzyczne odniesienia. Pastiszowa Rapsodia lwowska z epilogiem na skrzypce i fortepian, wykorzystująca cytat z piosenki Tylko we Lwowie, hołduje przedwojennej kulturze tego miasta. Do mrocznego klimatu powojennej Warszawy, wyłaniającego się z powieści Leopolda Tyrmanda, nawiązuje Zły wg Tyrmanda na akordeon, perkusję i orkiestrę. Fantazja-synopsis na motywach z opery "Halka" Stanisława Moniuszki na trzy akordeony jest hołdem kompozytora dla ojca opery narodowej, którego twórczość od lat zgłębia i popularyzuje.

Zawartość płyty

1. Zły wg Tyrmanda na akordeon, perkusję i orkiestrę smyczkową |(Bad after Tyrmand) for accordion, percussion and string orchestra (2011/2018) [8'09'']

2. Toccata na saksofon i akordeon | Toccata for saxophone and accordion (2018) [5'47'']

3. Rapsodia lwowska z epilogiem na skrzypce i akordeon na motywach z piosenki Henryka Warsa Lwów jest jeden na świecie | (Lviv Rhapsody with Epilogue) for violin and accordion based on motifs from Henryk Wars’ song Lwów jest jeden na świecie (Lwow is One in the World) (2016) [4'18'']