dr hab. Jerzy Dziubiński, prof. UMFC

Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (w klasie organów prof. Joachima Grubicha) oraz Konserwatorium Muzycznego w Genewie (Premier Prix de Virtuosité w klasie prof. Lionela Rogga). Tam też pogłębiał swe umiejętności w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej pod kierunkiem prof. Christianne Jaccottet. Uczestniczył również w wielu kursach interpretacji organowej, prowadzonych m.in. przez Marie-Claire Alain, Gastona Litaize’a, Michaela Radulescu czy Haralda Vogla.

Jest laureatem nagrody specjalnej Towarzystwa Bachowskiego z Lipska, za najwybitniejszą interpretację utworów Bacha na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Franciszka Liszta w Budapeszcie.

Jest profesorem z kwalifikacjami II stopnia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi klasę organów. Zasiada w jury wielu przesłuchań i konkursów organowych, a także jest zapraszany do prowadzenia wykładów, seminariów i kursów interpretacji w kraju i za granicą.

Artysta występował we wszystkich ważnych ośrodkach muzycznych w kraju, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie (Mistrzowskie recitale organowe, Rok Bachowski 2000), w Filharmonii Krakowskiej, a także na wielu znanych festiwalach (np. Warszawska Jesień, Oliwa, Kamień Pomorski, Leżajsk). Koncertował w całej Europie (m.in. katedry w Berlinie, Bernie, Brukseli, Budapeszcie, Edynburgu, Genewie, Magdeburgu, Oslo, Rydze, Trondheim, Uppsali, Wilnie, Kościół św. Jakuba w Hamburgu, Oudekerk w Amsterdamie, St. Wenzelskirche w Naumburgu i Saint-Pierre-le-Jeune w Strasburgu), w USA oraz Ameryce Południowej.

W Lipsku, w Kościele św. Tomasza, miał zaszczyt wystąpić z uroczystym recitalem w rocznicę śmierci Jana Sebastiana Bacha.

Jerzy Dziubiński dokonał organowej transkrypcji monumentalnej Symfonii „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego, którą wykonał w Katedrze Notre-Dame w Paryżu, jak również w Katedrze w Lozannie z okazji 150 rocznicy urodzin kompozytora. Szczególne miejsce w repertuarze artysty zajmuje bowiem muzyka polska – od renesansowych tabulatur poczynając, a na prawykonaniach kompozycji współczesnych kończąc.

Zrealizował też wiele nagrań radiowych (Polskie Radio, Radio Szwajcarskie) i płytowych (firmy Dux, Acte Préalable, SEM Gramophone), w tym m.in. pierwsze nagranie Koncertu organowego Mieczysława Surzyńskiego z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Jacka Rogali. Nagranie to zyskało pochlebne recenzje w międzynarodowej prasie fachowej. Prawykonał też dwa Koncerty organowe Mariana Sawy – na inaugurację nowych organów firmy Walcker w Akademii Muzycznej im. F. Chopina, oraz na poświęcenie nowego instrumentu firmy Hillebrand w ewangelicko-augsburskim Kościele św. Trójcy w Warszawie, w którym jest od lat organistą i dyrektorem muzycznym. Tworzy tu oprawę muzyczną nabożeństw i uroczystości (np. ekumenicznych pod przewodnictwem Papieża Jana Pawła II, czy Benedykta XVI ) i sprawuje kierownictwo artystyczne festiwali (m.in. Międzynarodowego Festiwalu Bach… ale nie tylko). Był konsultantem budowy nowych organów w tej świątyni.

Koncertował jako solista z tak renomowanymi polskimi orkiestrami, jak Sinfonia Varsovia czy Concerto Avenna. Z tym ostatnim zespołem i z udziałem żony – Emilii Dziubińskiej, zaprezentował w 2005 r. warszawskiej publiczności cykl wszystkich koncertów organowych J.F. Haendla, a w 2007 r. koncerty organowe J. Haydna i C.Ph.E. Bacha.

adres e-mail: jdziubinski@wp.pl

 


ostatnia modyfikacja: 10/09/2018