Koło Naukowe Teorii Tańca

Decyzją Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina nr 19/2012 z dnia 30 listopada 2012 r. zarejestrowano Koło Naukowe Teorii Tańca przy Zakładzie Tańca Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca. Pierwszym opiekunem, w roku akademickim 2012/2013 była prof. dr Mieczysława Demska-Trębacz.

Funkcję opiekuna naukowego Koła pełni obecnie dr hab. Jagna Dankowska, prof. UMFC.

Celem Koła jest:
a) działalność naukowa związana z teorią tańca,
b) konsolidacja młodego środowiska naukowego,
c) działanie uczelniane, międzyuczelniane, międzynarodowe,
d) działalność publikacyjna,
e) popularyzowanie osiągnięć studentów UMFC oraz innych członków Koła.

Rozwińmy wspólnie teorię tańca w polskim środowisku naukowym. W działaniach wspierać nas będą wykładowcy UMFC oraz UW.

Zarząd Koła Teorii Tańca

mgr Marianna Jasionowska – prezes. Ukończyła Wydział Pedagogiczny na Uniwersytecie Warszawskim; obecnie doktorantka Wydziału Pedagogiki UW w Katedrze Historii Oświaty i Wychowania a także słuchaczka  Podyplomowych Studiów Teorii Tańca UMFC. Założycielka Koła Naukowego Teorii Tańca UMFC. Zainteresowania badawcze – historia tańca, taniec w edukacji.

mgr Marta Pałka – absolwentka Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na UMFC w Warszawie oraz Międzynarodowej Szkoły Tańca Współczesnego IWANSON w Monachium. Tańczy i uczy tańca. W 2013 roku otrzymała dyplom zawodowego tancerza przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich. Również od tego roku wykłada na Międzynarodowych Warsztatach Tańca Współczesnego w Koszęcinie. Łącząc praktykę z teorią, swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół, historii tańca, filozofii tańca i estetyki tańca.

mgr Marta Zawadzka – tancerka, choreograf, pedagog, teoretyk tańca. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na UMFC w Warszawie – dyplom z wyróżnieniem oraz IKK w dziedzinie tańca współczesnego przy CK ZAMEK w Poznaniu (pod patronatem MKiDN oraz CAK, który również ukończyła z wyróżnieniem). Laureatka pierwszej nagrody na XII Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu za spektakl ,,Wycinanka” w 2004 r. Stypendystka Prezydenta Miasta Torunia i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Występowała na festiwalach w kraju i za granicą (m.in. w Białymstoku, Bytomiu, Lublinie, Kaliszu, Gdańsku, Bremie, Toruniu). Współpracuje z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika – prowadzi warsztaty teatralne dla studentów III roku kulturoznawstwa. Prowadzi regularne zajęcia z tańca współczesnego, warsztaty z plastyki ruchu, świadomości ciała, teorii tańca, współpracuje z wieloma placówkami kulturalno-edukacyjnymi. Sama regularnie bierze udział w wielu projektach artystycznych i warsztatach z tańca współczesnego, contact improvisation i innych technik wspomagających prace z ciałem u pedagogów polskich i zagranicznych.

Osoby zainteresowane członkostwem prosimy o zapoznanie się z regulaminem, wypełnienie deklaracji i przesłanie jej na adres teoriatanca@chopin.edu.pl

Zapraszamy do współpracy!


ostatnia modyfikacja: 05/05/2015