KATEDRA AUDIOLOGII I FONIATRII
W 1970 roku z inicjatywy prof. dr hab. med. Zygmunta Pawłowskiego powstała Katedra Foniatrii. Prof. Zygmunt Pawłowski przez wiele lat kierował jej działalnością naukowo-badawczą, dydaktyczną i lekarską. Przez jeden rok akademicki obowiązki Kierownika Katedry pełniła dr n. med. Ewa Kazanecka. W 2002 roku Senat Uczelni zmienił jednostce nazwę na Katedrę Audiologii i Foniatrii, rozszerzając jej obszar działalności naukowej i medycznej. Kierownictwo Katedry objął prof. dr hab. med. Henryk Skarżyński. Aktualne zadania naukowe Katedry są realizowane w ramach czterech programów badawczych.
- Badania dotyczące oceny uwagi i lateralizacji słuchowej u studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego na różnych etapach kształcenia muzycznego.
- Analiza uwagi i lateralizacji słuchowej u instrumentalistów.
- Badania związane z adaptacją „Metody akcentów” do wymogów języka polskiego i wykorzystanie jej w kształceniu wokalnym.
- Opracowanie obiektywnej metody oceny narządu głosu u wokalistów w oparciu o cechy anatomiczne krtani.
Realizowany program naukowo-badawczy dotyczy procesu diagnozowania w zakresie głosu śpiewaczego oraz zagadnień związanych z terapią i rehabilitacją osób wykorzystujących głos jako narzędzie pracy (śpiewacy, aktorzy, nauczyciele, wykładowcy). Zasadnicze działania Katedry koncentrują się na opracowaniu obiektywnych metod, które umożliwią standaryzację procesu diagnostycznego u kandydatów na wydział wokalny i instrumentalny Uniwersytetu Muzycznego. Stworzenie usystematyzowanych, medycznych podstaw do kwalifikacji kandydatów i kategoryzacji głosu będzie dużym ułatwieniem i wsparciem dla pedagogów w ocenie kompetencji wokalnych kandydatów.
Ponadto, w ramach realizacji programu terapeutyczno-rehabilitacyjnego, prowadzone są prace mające na celu adaptację dla potrzeb języka polskiego i wdrożenie efektywnej metody rehabilitacji głosu (Metoda Akcentów), która będzie wykorzystana w kształceniu wokalnym oraz w przypadku czynnościowych zaburzeń głosu u osób zawodowo posługujących się głosem.
Realizacja programu badawczego rozwija się w ścisłej współpracy z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu oraz jego filią — Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy w Warszawie, Politechniką Gdańską, Instytutem Systemów Sterowania w Chorzowie, Zakładem Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS w Lublinie. Członkowie zespołu Katedry biorą aktywny udział w pracach wielu towarzystw naukowych w kraju i za granicą, tj. Sekcje Foniatryczna i Audiologiczna Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi; Polskie Towarzystwo Naukowe Zaburzeń Słuchu, Głosu i Komunikacji Językowej, Europejska Akademia Otologii i Neuro-Otologii, Amerykańska Akademia Audiologii, Collegium Oto-Ryno-Larygologium Amicitiae Sacrum, International Association of Registered Certified Tomatis Cosultants (IACTC), są członkami redakcji i komitetów naukowych czasopism, The American Journal of Otology An International Forum for Otology Neurotology and Skull Base Surgery, Central And East European Journal Of Oto-RhinoLaryngology Head And Neck Surgery (CEEJOHNS), Audiofonologii, ENT -News, „Słyszę…”, A.C.T.A. Archives of Clinical and Topographical Anatomy, „Medyk”, „Zdrowie mężczyzny”, „Poradnik Medyczny” i inne. Katedra zorganizowała i prowadzi specjalistyczny gabinet konsultacyjny w zakresie audiologii i foniatrii, wyposażony w nowoczesną aparaturę medyczną.
Pracownicy Katedry
- prof. nadzw. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński — kierownik Katedry
- ad. nauk. dr hab. med. Agata Szkiełkowska
- ad. dr Agnieszka Kurowska-Janecka
Współpracownicy
- dr med. Ewa Kazanecka
Kontakt:
e-mail: kaif@chopin.edu.pl