prof. zw. dr hab. Tadeusz Gadzina

Profesor Tadeusz Gadzina po ukończeniu Liceum Muzycznego we Wrocławiu rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, w klasie prof. Zenona Bąkowskiego. Swoje umiejętności doskonalił w Guidhall School of Music and Drama pod kierunkiem takich mistrzów, jak Yehudi Menuhin i Yfran Neaman.

Tadeusz Gadzina jest laureatem międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in.: im. J. Sibeliusa w Helsinkach, im. N. Paganiniego w Genui, im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, Flesha w Londynie i Królowej Elżbiety w Brukseli. W 1973 roku otrzymał również Złoty Medal na Międzynarodowym Festiwalu Laureatów w Plewen w Bułgarii.

Artysta odnosi znaczące sukcesy, zarówno jako solista, jak i kameralista. Jest primariuszem słynnego Kwartetu Wilanowskiego od czasu jego powstania, tj. od 1967 roku, do dnia dzisiejszego.

Jako solista dokonał wielu rejestracji radiowych, telewizyjnych i płytowych, m.in. nagrał płytę z muzyką Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego. Systematycznie koncertuje w Europie, Japonii, USA, Brazylii i Kanadzie. Prowadzi szereg kursów mistrzowskich w Polsce i za granicą. Współpracuje również z japońską orkiestrą kameralną ,,Tokio Solisten”, z którą nagrał płytę z dziełami J. S. Bacha.

Tadeusz Gadzina równocześnie zajmuje się pracą pedagogiczną – jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi mistrzowską klasę skrzypiec.


ostatnia modyfikacja: 14/10/2014