prof. nadzw. dr hab. Stanisław Skoczyński

jako ostatni wychowanek Profesora Mikołaja Stasiniewicza
studiował następnie w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Umiejętności w zakresie interpretacji muzyki współczesnej doskonalił w Paryżu, pracując z prof. Silvio Gualda i prof. Gastonem Silvestre. Uczestniczył aktywnie w kursach interpretacji nowej muzyki prowadzonych przez takich kompozytorów, jak: Iannis Xenakis, Mauricio Kagel, Luciano Berio, Luigi Nono, Olivier Messiaen, Pierre Boulez, Georg Aperghis, Toru Takemitsu i Elliot Carter…

Solista Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, współzałożyciel, członek i dyrygent Warszawskiej Grupy Perkusyjnej. Współpracował i współpracuje z wieloma wybitnymi solistami, zespołami kameralnymi i orkiestrowymi w Polsce i za granicą.

Specjalizując się w interpretacji dzieł z zakresu tzw. Multipercussion i Teatru Instrumentalnego koncertuje w kraju i za granicą. Ma w swoim dorobku liczne prawykonania utworów na perkusję, wiele nagrań dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i firm fonograficznych. W jego repertuarze znajdują się niemal wszystkie dzieła napisane na perkusję solo. Wiele współczesnych dzieł perkusyjnych jest dedykowanych temu właśnie artyście – w tym także CARMINA CRUCIS Stanisława Moryto. Komponuje muzykę perkusyjną.

Stanisław Skoczyński prowadzi aktywną działalność dydaktyczną i promocyjną; jest wykładowcą na licznych kursach, seminariach i kongresach perkusyjnych w kraju i za granicą; a także w wielu uczelniach muzycznych i uniwersytetach. Będąc uznanym w świecie autorytetem w swej dziedzinie jest jurorem licznych konkursów międzynarodowych; publikuje artykuły w prestiżowych pismach muzycznych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Jest profesorem klasy perkusji w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego absolwenci zdobywają laury na międzynarodowych konkursach perkusyjnych, odnoszą znaczące sukcesy w działalności artystycznej i dydaktycznej, będąc profesorami uznanych uczelni w Europie i USA.

Stanisław Skoczyński to także twórca, inspirator i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej CROSSDRUMMING, Światowych Kongresów Sztuki Perkusyjnej, Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich oraz Międzynarodowego Konkursu Perkusyjnego im. Mikołaja Stasiniewicza – jego Mistrza i Mentora.


ostatnia modyfikacja: 14/10/2014