prof. nadzw. dr hab. Sławomir Tomasik

Sławomir Tomasik studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie skrzypiec Jana Tawroszewicza i Krzysztofa Jakowicza, które ukończył w 1983 roku dyplomem z odznaczeniem. Studia kameralne w Musikhochschule w Köln (Niemcy) w klasie Kwartetu Amadeus. Po studiach kontynuował naukę w klasie znakomitego skrzypka i wybitnego pedagoga polskiego Tadeusza Wrońskiego, a także brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Andre Gertlèra z konserwatorium w Brukseli. Jest laureatem nagród i wyróżnień krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych (Lublin, Katowice, Wrocław, Hannover).

Jako skrzypek solista i kameralista koncertował w Polsce, Austrii, Finlandii, Francji, Japonii, Korei Płd., Norwegii, Szwajcarii, Rosji i Ukrainie. Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi; m.in. Filharmonią Śląską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach (nagrania), Cameratą Amadeus, Taegu Symphony Orchestra, Ulsan Symphony Orchestra, Kong-Ju Philharmony i in., z takimi dyrygentami jak: Piotr Borkowski, Chang Wong Jo (Korea Płd.), Sławomir Chrzanowski, Massimiliano Caldii (Włochy), Agnieszka Duczmal, Mieczysław Gawroński, Nakayoshi Immamura (Japonia), Lim Hyon Shik (Korea Płd.), Bogusław Madey, Jerzy Swoboda, Stanislaw Macura (Czechy), Wojciech Michniewski, Maciej Niesiołowski, Song Wan Park (Korea Płd.), Janusz Przybylski i in. Współpracował z wybitnymi pianistami kameralistami, takimi jak: Bartosz Bednarczyk, Krystyna Borucińska, Eugene de Canck (Holandia), Janusz Grobelny, Barbara Halska, Bogna Hałacz, Maki Hirasawa (Japonia), Katarzyna Jankowska, Maria Jurasz, Hans Peter Kämerling (Niemcy), Kyung Hee Lee (Korea Płd.), Jerzy Maciejewki, Waldemar Malicki, Robert Morawski, Elżbieta Neumann, Andrzej Tatarski, Izabela Tomasik, Edward Wolanin.

Płyty dla Leastrem (Londyn), Tonstar, Polskie Radio, Dux, Japoland (Japonia), Polskie Nagrania – Muza ,,Muzyka skrzypcowa przez wieki”. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i TV oraz dla telewizji francuskiej, południowokoreańskiej i niemieckiej. W latach 1992-94 był pierwszym koncertmistrzem Taegu Symphony Orchestra w Korei Płd.

W 1997 r. w największej południowokoreańskiej oficynie wydawniczej Umak Dźun-Dźu-Sa w Seulu ukazał się jego System Gam i Pasaży. System ten wraz z instruktażową lekcją na kasecie video pojawił się na rynku polskim w lutym 2000 r., pod tytułem Gamy i pasaże na skrzypce, wydany przez ,,Stokłosa Edition”. W październiku 2001 r. wspólnie z żoną Izabelą opracował Wszystkie dzieła skrzypcowe I.J. Paderewskiego, które drukiem wydała Akademia Muzyczna im. F. Chopina w Warszawie. Wydana przez tą samą oficynę w lipcu 2002 ukazała się na rynku jego książka metodyczna pt. Kompas skrzypka. Książka ta została entuzjastycznie przyjęta przez środowisko pedagogicznie w Polsce i uznana jako pedagogiczny bestseller. Nakład I wydania niemal natychmiast został sprzedany i publikacja doczekała się ponownego wydania przez wydawnictwo ,,Twoja Muza” (2005). Sławomir Tomasik jest również autorem wierszy. W lutym 2004 r. ukazał się jego tomik poezji pt. Leśny koncert. W listopadzie 2006 Muzyczna oficyna wydawnicza wydała 12 Fantazji G.Ph. Telemanna w edycji Sławomira Tomasika. W czerwcu 2007 ukazał się Kompas skrzypka w języku koreańskim na tamtejszym rynku wydawniczym; jest to pierwsza praca dydaktyczna polskiego muzyka wydana w tej części świata. W sierpniu 2007 ukazała się część druga Kompasu skrzypka wyemitowana przez ,,Twoją Muzę”.

W lutym 2009 roku wydawnictwo literackie Nowy Świat wydało drugi tomik wierszy Sławomira Tomasika pt. Sto pytań do ogrodu. Jeszcze w tym roku skrzypek zamierza wydać własne ćwiczenia dwudźwiękowe pt. Dwudźwiękowe abecadło dla dzieci. Skomponował kilka utworów skrzypcowych. Prawykonania swojej La Cadenzy na skrzypce solo dokonał na recitalu w Tokio w Kawai Music Hall w 2002 roku otrzymując bardzo pochlebne recenzje zarówno jako wykonawca, jak i kompozytor.

Piastował funkcję Sekretarza Jury na wszystkich Międzynarodowych Konkursach im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie. Był jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych (Polska, Korea Płd., Włochy, Rosja, Węgry). Prowadził mistrzowskie kursy skrzypcowe w Rosji, Polsce i Korei Płd. (Taegu Catholic University, Pusan National University, Suwon University). Wśród jego wychowanków znaleźli się tacy skrzypkowie jak: Jakub Jakowicz, Erika Dobosiewicz, Grzegorz Lalek, Cho Min-Ji (Korea Płd.).

Sławomir Tomasik jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego z kwalifikacjami II stopnia w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W czerwcu 2014 r. otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Skrzypek gra na instrumencie z XVII wieku ,,Marcin Groblicz”.


ostatnia modyfikacja: 14/10/2014