prof. Ryszard Karczykowski

Ryszard Karczykowski należy do najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych, których udziałem stała się międzynarodowa kariera. Wykształcony w Gdańsku i Berlinie, swoją działalność operową rozpoczął w Niemczech w roku 1969.

Spektakularny występ w Traviacie G. Verdiego na festiwalu Aix-en-Provence w roku 1976, oraz debiut w londyńskiej operze Covent Garden 1977 roku otworzyły artyście wrota międzynarodowej kariery. Odtąd występuje na wszystkich ważnych scenach operowych i koncertowych świata.

W roku 1980 otrzymuje prestiżowy tytuł „Kammersaenger“, a w 1992 roku nadany przez Londyński Instytut for Applied Research – honorowy tytuł doktora. W roku 1998 otrzymuje z rąk prezydenta RP tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.

Ryszard Karczykowski dokonał licznych nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce i za granicą. Dokonał również wielu nagrań CD z najlepszymi orkiestrami i wybitnymi dyrygentami dla takich firm jak : Denon, Decca, Camerata, BBC, ORF, RAI, ZDF, Polskie Nagrania i inne.

Jego wszechstronny repertuar obejmuje: opery, operetki, oratoria, muzykę sakralną i pieśni. Od roku 1982 prowadzi również działalność pedagogiczną. Jest profesorem zwyczajnym Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy i Japonii. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów wokalnych. Od kilku lat zajmuje się również reżyserią operową.

W latach 2003-2006 był dyrektorem artystycznym Opery Krakowskiej, a od 2006 do 2008 pełnił tę funkcję w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in.: Krzyż Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2002), przyznany przez prezydenta RFN; Złoty medal ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010), nagrody Rektora UMFC (2011, 2012 – nagroda I st.); Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2011); Order Świętego Stanisława I kl. (2012), nadany przez Narodową Kapitułę Orderu Świętego Stanisława.


ostatnia modyfikacja: 06/12/2013