dr hab. Romuald Gołębiowski

Romuald Gołębiowski pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie ukończył w klasie prof. Ryszarda Sztajerwalda  w 1979 roku. Kształcił się również u wybitnego klarnecisty Alojza Szulca. W roku 1987 rozpoczął pracę pedagogiczną w szkołach muzycznych II stopnia w Warszawie. Od roku 1993 związany jest z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Obecnie jako adiunkt prowadzi następujące przedmioty: klarnet, studia orkiestrowe na klarnet i saksofon, zespół kameralny oraz  metodykę nauczania gry na instrumentach dętych drewnianych.

Absolwenci klasy dr hab. Romualda Gołębiowskiego zdobywają stanowiska pracy w orkiestrach w Polsce lub kontynuują studia u wybitnych pedagogów za granicą m.in.: Philippe Cuper, Michel Lethiec-Francja, Eduard Bruner – Niemcy, a także w akademiach muzycznych w Brukseli, Berlinie i Nowym Jorku. Biorą udział w licznych konkursach i festiwalach i zdobywają wiele nagród jako soliści i kameraliści.

W pracy ze studentami oprócz rozwiązywania problemów warsztatowych i muzycznych Romuald Gołębiowski kładzie nacisk na poznanie genezy powstania wybitnych dzieł literatury klarnetowej (Mozart, Brahms, Lutosławski) w kontekście wydarzeń epoki i w życiu kompozytora. Jego uczniami byli również studenci z Japonii, Korei, Turcji, Ukrainy, Kazachstanu, Hiszpanii i Szkocji.

Romuald Gołębiowski prowadzi kursy muzyczne i konsultuje klasy klarnetu w wielu miastach Polski. Zasiada w jury konkursów, festiwali, przesłuchań solowych i kameralnych różnych poziomów nauczania.

Adiunkt Romuald Gołębiowski od roku 1976 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i TV. Jako solista nagrał z tym zespołem koncerty Mozarta, Stamitza, Webera, Lutosławskiego i innych. Wykonywał i nagrywał także liczne utwory kompozytorów mu współczesnych.

Po odejściu z orkiestry w roku 1994 tym skoncentrował się na grze solowej, kameralnej oraz pracy pedagogicznej. Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy oraz w USA, Japonii, Chinach, Jordanii, Bahrajnie, Kanadzie.

Współpracując z najlepszymi polskimi orkiestrami symfonicznymi – Filharmonii Narodowej, Simfonii Varsovia, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina – wykonywał  również eksponowane partie grając na klarnecie  basowym i saksofonach.

Obecnie największą wagę przykłada do wykonywania muzyki kameralnej. Występuje często w duecie z organistą Karolem Gołębiowskim, w duecie z pianistą Robertem Morawskim, w założonym przez siebie w 1999 r. kwartecie stroikowym „Arundo”,w skład którego wchodzą: Alina Mleczko, Tytus Wojnowicz i Leszek Wachnik, w międzynarodowym „Ensemble Fennica” (Szwajcaria) oraz oktecie dętym.


ostatnia modyfikacja: 20/01/2014