Radosław Sobczak

Urodził się w 1981 roku w Piszu. W roku 2006 ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina. Uzupełnił studia muzyczne u prof. Victora Macarova.

Jest laureatem II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2008). Został wyróżniony na XIV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2000 roku, otrzymując tytuł „Najlepszego Polaka Konkursu” oraz wiele nagród pozaregulaminowych; m.in. fortepian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smendzianki oraz stypendium Fundacji „Crescendum est Polonia”.

Występował w wielu polskich filharmoniach, brał udział w licznych festiwalach polskich i zagranicznych, takich jak: Chopin Festival „Settimane Musica li Bresciane-Genio e malinconia” we Włoszech, Piano Festival w Kitzingen (Niemcy), Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwal Muzyki Polskiej w Gyor (Węgry). W 2002 roku zagrał siedem recitali w Chinach na zaproszenie Shanghai Concert Hall, uświetnił obchody przyjęcia Polski do Unii Europejskiej podczas koncertu dla parlamentarzystów europejskich w Strasburgu w 2003 roku. W grudniu 2007 został zaproszony do występu na gali sylwestrowej w Operze Narodowej w Warszawie. Jest pierwszym polskim pianistą , który wystąpił w Maskacie (Oman) na zaproszenie Ambasady Polskiej w Rijadzie, koncert odbył się w hotelu Crowne Plaza w 2010 roku. W 2011 r. jego wykonanie Koncertu fortepianowego b-moll op. 23 Piotr Czajkowskiego z Korean Symphony Orchestra w Pusan Art Centre zostało zarejestrowane na płycie CD. Koncertowal w takich krajach jak: Polska, Niemcy, Francja, Czechy, Włochy, Rosja, Szwajcaria, Izrael, Palestyna, Arabia Saudyjska, Australia, Korea, Chiny i USA. Radosław Sobczak wielokrotnie występował w kościołach – katolickim, ewangelickim, prezbiteriańskim oraz synagodze żydowskiej.

Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. W latach 2010-2012 był pedagogiem Chopin-Keimyung University w Daegu w Korei. Obecnie, zajmuje stanowisko asystenta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.


ostatnia modyfikacja: 05/12/2013