prof. UMFC dr hab. Monika Wolińska

Monika Wolińska urodziła się w Chełmie i tam w wieku lat sześciu rozpoczęła edukację artystyczną. Ukończyła trzy kierunki studiów: skrzypce w klasie prof. Henryka Bałabana, prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych w klasie prof. Janusza Staneckiego (Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Ryszarda Dudka w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W ramach wyróżnienia w maju 2003 roku została zaproszona do poprowadzenia koncertu dyplomowego w Filharmonii Narodowej, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej.

Edukację artystyczną kontynuowała aktywnie uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych między innymi przez Kurta Masura, Pierre`a Bouleza.

W latach 2003-2009 Monika Wolińska współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W sezonie 2007/2008 pełniła funkcję stałego dyrygenta Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Od 2004 roku w charakterze asystentki współpracuje z Maestro Jerzym Semkowem. W sezonie 2007/2008 asystowała prof. Krzysztofowi Pendereckiemu. Koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, The Susquehanna Symphony Orchestra, Lucerne Music Festival Orchestra, Orkiestrą Konserwatorium Muzycznego w Sankt Petersburgu, moskiewską Orkiestrą Kameralną „Moscovia”, Narodową Orkiestrą Mołdawii, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz z większością orkiestr polskich filharmonii. Jako dyrygentka brała udział w wielu prestiżowych festiwalach. W 2004 roku debiutowała na Festiwalu Muzycznym w Lucernie. W 2007 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Sankt Petersburgu z Orkiestrą i Chórem Konserwatorium Muzycznego im. Antona Rubinsteina. Również w 2007 roku zadebiutowała na jubileuszowym 50. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

18 października 2009 roku Monika Wolińska zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall. Był to pierwszy w historii koncert, podczas którego za pulpitem dyrygenckim stanęła Polka. Po występie, który zakończył się ogromnym sukcesem słynny krytyk amerykański David Dubal powiedział: ,,Monika posiada to, czego brakuje wielu współczesnym dyrygentom – wielką wrażliwość i wspaniałe wyczucie brzmienia instrumentów”.

Monika Wolińska dokonała wielu prawykonań i nagrań archiwalnych utworów symfonicznych. W styczniu 2012 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie otrzymała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. W 2005 roku ukazała się jej książka o wielkim polskim dyrygencie Stanisławie Wisłockim pt. Stanisław Wisłocki – dyrygent i pedagog. W 2011 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. W kwietniu 2012 roku ukazała się nagrana z Orkiestrą Sinfonia Varsovia debiutancka płyta Moniki Wolińskiej. Płyta jest pierwszym w historii fonografii wydanym albumem, z muzyką wielkiego polskiego kompozytora Eugeniusza Morawskiego. Wydanie płyty było wydarzeniem bez precedensu w skali międzynarodowej. Płyta otrzymała znakomite recenzje zagraniczne.


ostatnia modyfikacja: 13/11/2015