dr Miłosz Pękala

Miłosz Pękala pochodzi z Rzeszowa. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego (dyplom z wyróżnieniem). Studiował także w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze pod okiem prof. G. Mortensena. Od wielu lat jako solista bądź kameralista bierze udział w wielu prestiżowych koncertach, festiwalach i różnorodnych projektach artystycznych, obejmujących zarówno muzykę współczesną, rozrywkową jak i etniczną. Na co dzień współpracuje z kwartetem Kwadrofonik, duetem perkusyjnym Hob-beats Percussion Duo, orkiestrą Sinfonia Varsovia, zespołem Mitch&Mitch, producentem i kompozytorem Andrzejem Smolikiem,  grupą Ritmodelia. W swoim dorobku ma występy z m.in.: European Percussion Ensamble (Francja), Percussion Clavier de Lyon (Francja), Perkurama (Dania), orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Kameralną Amadeus, Warszawską Grupą Perkusyjną. Swoje umiejętności rozwijał pod okiem takich artystów jak m.in.: Andrzej Kruk, Marta Klimasara, Katarzyna Myćka, Steven Schick, Jean Geoffroy, Emmanuel Sejourne, Nippy Noya, Ricardo Flores. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich.

Miłosz Pękala jest laureatem wielu konkursów zarówno jako solista oraz członek zespołów kameralnych. W 2008 roku został finalistą prestiżowego International Percussion Duo Competition w Luksemburgu. W 2009 roku otrzymał I miejsce na International Percussion Competition we Włoszech/Fermo w kategorii wibrafon, zaś w 2013 roku, wspólnie z Magdaleną Kordylasińską, zajął trzecie miejsce oraz otrzymał nagrodę specjalną na Universal Marimba Competition w Belgii w kategorii duetów marimbowych. Płyta Folklove (Polskie Radio) z udziałem Miłosza Pękali została uznana za najlepszą płytę z muzyką folkową w 2008 roku.

Miłosz Pękala obecnie pracuje jako adiunkt Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, nieprzerwanie koncertuje w duecie perkusyjnym Hob-beats Percussion Duo, kwartecie Kwadrofonik, a także bierze udział w wielu krajowych i międzynarodowych projektach artystycznych.


ostatnia modyfikacja: 28/07/2014