Maria Wójcik

Urodziłam się 3 czerwca 1985 roku w Poznaniu. Naukę gry na fortepianie rozpoczęłam u Marii Stankowiak, kształcenie kontynuowałam w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu w klasie Zofii Mikołajczyk. W roku 2010 otrzymałam dyplom z wyróżnieniem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina. Studia w zakresie kameralistyki fortepianowej ukończyłam w klasie prof. Krystyny Borucińskiej. W 2009 roku studiowałam u prof. Shoshany Rudiakov w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, obecnie kształcę się pod kierunkiem prof. Piotra Palecznego. Od 2011 roku pracuję w UMFC.

Swoje umiejętności doskonaliłam na kursach mistrzowskich pod okiem m.in. Katarzyny Popowej-Zydroń, Very Nossiny, Diny Joffe, Johna O’Conora, Borisa Bermana, Edwarda Auera, Martina Hughesa a także austriackiej grupy Klangforum Wien, zajmującej się muzyką współczesną.

W 2009 roku na koncercie dyplomowym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wykonałam III Koncert fortepianowy d-moll op. 30  Sergiusza Rachmaninowa pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. W tym samym roku otrzymałam stypendium Pro Polonia Society.

W marcu 2010 roku, na zaproszenie Instytutu Polskiego w Mińsku wystąpiłam z recitalem chopinowskim w Państwowej Filharmonii w Mińsku, oraz na Festiwalu Utalentowanej Młodzieży w Pietrozawodsku w Rosji. W październiku 2013 roku w ramach obchodów roku Sergiusza Rachmaninowa ponownie wykonałam jego III Koncert fortepianowy d-moll op.30, tym razem pod batutą Stefanosa Tsialisa, natomiast w listopadzie 2013 roku współorganizowałam Festiwal Twórczości Fortepianowej tegoż kompozytora.

Występowałam w Polsce, m.in. w Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Antoninie, Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz za granicą w Austrii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Rosji, na Białorusi oraz w Stanach Zjednoczonych.


ostatnia modyfikacja: 07/02/2014