prof. Maria Szraiber

Profesor fortepianu i koncertująca pianistka. Przekazywanie treści zawartych w muzyce uważa za swą życiową misję, którą spełnia jako wykonawca i pedagog.

Interesuje się także historią pianistyki oraz różnorodnymi zagadnieniami związanymi z twórczością i wykonawstwem muzyki fortepianowej. Zajmują ją również kwestie organizacji procesu kształcenia na różnych szczeblach szkolnictwa muzycznego.

Biografia artystyczna

Urodzona na Śląsku ukończyła Liceum Muzyczne w Bytomiu w klasie fortepianu prof. Wandy Chmielowskiej, spadkobierczyni tradycji słynnej szkoły Teodora Leszetyckiego.

Dalsze studia muzyczne przebiegały w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, pod kierunkiem prof. Bolesława Woytowicza, pianisty i kompozytora, wychowanka Aleksandra Michałowskiego, spadkobiercy tradycji chopinowskiej przez Karola Mikulego, ucznia Fryderyka Chopina.
Kolejnym etapem kształcenia był pobyt stypendialny w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, gdzie studiowała pod kierunkiem Tatiany Nikołajewej i Rudolfa Kerera, wybitnych przedstawicieli rosyjskiej szkoły pianistycznej.

Koncertuje na estradach polskich i zagranicznych. Występowała w wielu krajach Europy, a także w USA, Chinach, Japonii, Korei Płd. i Australii.
W swoim dorobku ma szereg różnorodnych nagrań. Dysponując obszernym repertuarem ze szczególnym upodobaniem wykonuje muzykę F. Chopina i C. Debussy’ego.

Obok działalności koncertowej z entuzjazmem uprawia pedagogikę. Na stanowisku profesora zwyczajnego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie prowadzi pianistyczne studia magisterskie, doktoranckie i podyplomowe dla studentów polskich i zagranicznych.
W warszawskiej Uczelni była dwukrotnie wybierana na stanowisko dziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów (1993-1999), pełniła także funkcję kierownika Katedry Fortepianu.

Od wielu lat prowadzi kursy pianistyczne w kraju i za granicą oraz wygłasza wykłady o tematyce związanej z pianistyką. Zasiada również w komisjach konkursowych różnorodnych konkursów pianistycznych.
Rezultatem zainteresowań historią pianistyki jest prowadzony przez Marię Szraiber w warszawskiej Uczelni cykl wspomnieniowo-koncertowy Nestorzy Polskiej Pianistyki.

e-mail: maria.szraiber@chopin.edu.pl


ostatnia modyfikacja: 30/12/2013