dr hab. Marek Żwirdowski

Grę na puzonie studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Siwka i dyplom tej uczelni uzyskał w 1990 roku. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych w Bydgoszczy w 1989 roku oraz zdobywcą wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych w Gdańsku w 1990 roku.

Pracę zawodową rozpoczął w 1989 roku w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Od 1993 roku jest muzykiem orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą koncertował w większości państw Europy oraz Japonii i USA. Dokonał z tą orkiestrą licznych nagrań płytowych – ok. 80 płyt CD z muzyką klasyczną, współczesną, filmową, operową, operetkową dla tak renomowanych wytwórni jak: Deutsche Grammophon, Decca, Sony, EMI, Virgin Classic, Naxos, i in.

Pracując w Sinfonii Varsovii zetknął się ze światowej sławy dyrygentami i solistami (Y. Menuhin, K. Penderecki, M. Rostropowicz, P. McCreesh, M. Minkowski, L. Maazel, Ch. Dutoit, G. Nowak, J. Krenz, T. Wojciechowski, J. Kaspszyk, J. Maksymiuk, J. Semkow, K.A. Kulka, A.S. Mutter, N. Kennedy, P. Domingo, M. Argerich, M. Vengerov, B. Berezovsky i inni).

Od wielu lat koncertuje jako solista i ma na swoim koncie liczne recitale solowe oraz koncerty z orkiestrą symfoniczną i dętą. Wśród utworów wykonywanych z orkiestrami znalazły się koncerty takich kompozytorów jak: W. Błażewicz, F. David, G.F. Haendel, J. Koetsier, L.-E. Larsson, M. Małecki, K. Serocki, N. Rimski-Korsakow.

Równocześnie działa jako kameralista – jest założycielem i liderem Warszawskiego Kwartetu Puzonowego, z którym występował podczas wielu festiwali w Polsce. Wykonuje także muzykę dawną na puzonie barokowym. Współpracował z zespołem Collegio Antico, La Tempesta oraz Ars Cantus, z którymi koncertował i dokonał nagrań płytowych.

W 1991 roku rozpoczął działalność pedagogiczną i jest obecnie adiunktem ze stopniem doktora habilitowanego w klasie puzonu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.


ostatnia modyfikacja: 06/12/2013