prof. nadzw. dr hab. Marek Marczyk

Urodzony w Warszawie 23 marca 1948 r. Studia muzyczne ukończył w roku 1972 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, w klasie altówki prof. Stefana Kamasy.

W latach 1966-1971 był solistą zespołu muzyki dawnej „Con moto ma cantabile”. W latach 1971-1984 był członkiem i solistą Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod kier. Karola Teutsha. Z zespołem tym dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, dla radia RIAS, dla radia Hilversum, oraz dla Radia Bawarskiego. Orkiestra odbyła wiele tournée koncertowych na całym świecie. Jako solista wystąpił z nią w wielu krajach min. w NRD, Czechosłowacji, na Węgrzech, w Rumunii, RFN, Hiszpanii, we Włoszech, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Finlandii, Szwecji, Australii, Argentynie, Brazylii, Tajlandii, Japonii i USA.

W latach 1972-1976 był członkiem Kwartetu Smyczkowego Magdaleny Rezler, z którym w roku 1973 zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Budapeszcie.

Od 1986 roku jest członkiem Polskiego Kwartetu Fortepianowego. Zespół ten koncertuje w kraju i za granicą. Nagrał dla Polskiego Radia wszystkie kwartety fortepianowe Mendelssohna, Noskowskiego, Żeleńskiego oraz Beethovena. W 1992 roku kwartet nagrał dwie płyty kompaktowe z muzyką polską dla angielskiej wytwórni Olimpia. Od roku 1983 jest solistą, kierownikiem grupy altówek Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, a od roku 2002 – członkiem reaktywowanej Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej.

W szkolnictwie muzycznym pracuje od roku 1972. Obecnie jest profesorem w klasie altówki i w klasie kameralnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.


ostatnia modyfikacja: 14/10/2014