dr hab. Marcin Zalewski, prof. UMFC

Gitarzysta, lutnista, gambista i pedagog, prowadzi klasę gitary w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina od roku 1976 (klasa powstała w 1975 roku). Od roku akademickiego 2009/2010 prof. UMFC Marcin Zalewski jest kierownikiem Zakładu Harfy, Gitary i Perkusji.

Studiował w PWSM w Łodzi w klasie gitary prof. Aleksandra Kowalczyka (dyplom z wyróżnieniem w 1976 roku) oraz grę na violi da gamba w Dresdner Akademie für Alte Musik w klasie Jaapa ter Lindena. Jest kierownikiem artystycznym zespołu muzyki dawnej Canor Anticus (rok zał. 1970) oraz członkiem zespołu Il Tempo.

Marcin Zalewski występował jako solista i kameralista na scenach niemal wszystkich filharmonii w Polsce oraz m.in.: w Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, na Zamku Królewskim w Warszawie, na Wawelu w Krakowie, Musikverein w Wiedniu, Schauspielhaus w Berlinie, Opernhaus w Lipsku, Grand Theatre de Geneve, Lincoln Center w Nowym Jorku. Grał na festiwalach m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej ,,Warszawska Jesień” (od 1974 roku), Festiwal Oratoryjno-Kantatowy ,,Wratislavia Cantans”, Festiwal Claudio Monteverdiego w Warszawie, Festiwal Oper Barokowych w Warszawie, Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, Światowe Dni Muzyki MTWM (The ISCM World Music Days) w Warszawie, Festiwal van Vlaanderen w Brugii i w Gandawie, Holland Festival Oude Muziek w Utrechcie, Glasgow International Early Music Festival, Festival International de Musique Sacree w Saint-Malo, Arolser Barock-Festspiele, Forum Europeen de Musique Ancienne w Paryżu, Musicora w Paryżu, Lameque w Kanadzie, Europalia w Belgii.

Jako instrumentalista i wokalista wystąpił w inscenizacji misterium średniowiecznego „Ludus Danielis” w Teatrze Wielkim w Warszawie (około stu spektakli), współpracował z Warszawską Operą Kameralną, gdzie grał w przedstawieniach scenicznych wszystkich zachowanych oper Claudio Monteverdiego, operach H. Purcella, J.B. Lully’ego, J. Periego.

Jest on również, wspólnie z Michałem Gondko, wykonawcą pierwszej polskiej płyty kompaktowej z muzyką lutniową, która otrzymała prestiżową Nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2003. Wziął udział w nagraniu 4 płyt analogowych i 48 płyt kompaktowych, z których 13 było nominowanych, a pięć otrzymało nagrody fonograficzne Fryderyk.

Marcin Zalewski jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (34 dyplomy magisterskie w klasie gitary). W latach 2002-2008 prowadził klasę violi da gamba w Akademii Muzycznej w Krakowie (5 dyplomów magisterskich). Studenci i uczniowie Marcina Zalewskiego zdobyli na renomowanych konkursach gitarowych krajowych i zagranicznych dużą ilość najwyższych nagród oraz wyróżnień.

Marcin Zalewski zapraszany jest do wygłaszania wykładów oraz prowadzenia lekcji mistrzowskich na sympozjach naukowych, festiwalach, kursach, w wyższych uczelniach oraz szkołach muzycznych. Był jurorem i przewodniczył pracom jury wielu konkursów gitarowych.

 


ostatnia modyfikacja: 10/09/2018