dr hab. Maja Metelska

Maja Metelska (ur. 1983), dyrygent i wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w dziedzinie dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie prof. Antoniego Wita na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (2006) oraz wiolonczeli w klasie prof. Andrzeja Zielińskiego na Wydziale Instrumentalnym (2008). Uczestniczyła w międzynarodowych mistrzowskich kursach dyrygenckich prowadzonych m.in. przez Jormę Panula i Yurija Simonova. Kształciła się także w American Academy of Conducting w Aspen pod kierunkiem Davida Zinmana i Sibelius Akatemia w Helsinkach pod kierunkiem Leifa Segerstama. W 2010 roku uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentury, a obecnie jest adiunktem w Katedrze Dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Dyrygowała koncertami wiodących orkiestr polskich, w tym Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Orkeistrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Za granicą koncertowała z tak znamienitymi orkiestrami, jak: Turku Philharmonic Orchestra, Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, Osaka Philharmonic Orchestra, Nagoya Philharmonic Orchestra, Tokyo Symphony Orchestra, Pori Sinfonietta, St. Michel Strings. Zajmuje się również aktywnie muzyką operową, jest dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej. Zajmuje się również muzyką operową, obecnie jest dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej.

Zdobyła nagrody na wielu prestiżowych konkursach dyrygenckich, m.in. na IV Międzynarodowym Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (III wyróżnienie), IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (II wyróżnienie oraz nagroda ZAIKS za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora), I Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Solona Michaelidesa w Nikozji (nagroda specjalna Cyprus Symphony Orchestra), XVI Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Tokio (wyróżnienie oraz nagroda specjalna „Hideo Saito Award” – najwyższe przyznane przez Jury w Konkursie odznaczenia).

 


ostatnia modyfikacja: 28/07/2014