prof. zw. Leszek Sokołowski

Naukę gry na kontrabasie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku, pod kierunkiem Ryszarda Kukiełki. Studia muzyczne kontynuował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie – Filia w Białymstoku (obecnie Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku), początkowo u Michała Stadnickiego. Dyplom pod kierunkiem prof. Andrzeja Mysińskiego uzyskał w 1985 r. Następnie swoje umiejętności doskonalił w ,,Mozarteum” w Salzburgu, w klasie prof. Klausa Stolla – pierwszego kontrabasisty Filharmonii Berlińskiej. Obecnie jest profesorem klasy kontrabasu na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie; kontrabasistą (I głos) Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz nauczycielem w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. W latach 2008-2012 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku UMFC.

Działalność koncertową prowadzi jako solista, kameralista, gra w orkiestrach symfonicznych, współpracuje z kwartetem CAMERATA, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Jest też kierownikiem i założycielem orkiestry kameralnej ,,Sinfonia Academica”.

Odnosi liczne sukcesy jako pedagog. Jego uczniowie i studenci są laureatami konkursów kontrabasowych:

Jeden z jego absolwentów – Bartosz Sikorski, jest obecnie członkiem orkiestry Wiener Philharmoniker. Kilkoro jest studentami, bądź absolwentami Hochschule für Musik oraz UdK w Berlinie. Wielu spośród jego uczniów i studentów to byli lub obecni członkowie Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej oraz Orkiestry im. G. Mahlera.

Prof. Leszek Sokołowski prowadzi warsztaty, seminaria i kursy mistrzowskie w Wilnie, Łańcucie, Olsztynie i Janowcu.


ostatnia modyfikacja: 14/10/2014