prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Podejko

Studia wiolinistyczne odbył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w klasie skrzypiec prof. Ireny Dubiskiej. W ramach studiów podyplomowych pracował z prof. Tadeuszem Wrońskim.

Jest laureatem I nagrody na Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie skrzypcowym w Markneukirchen (Niemcy ), I nagrody i Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Colmar (Francja).

Pracował z zespołem Kameralistów Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Karola Teutscha, a później z Polską Orkiestrą Kameralną Jerzego Maksymiuka. Był członkiem ,,Kwartetu Polskiego” i słynnego ,,Kwintetu Warszawskiego” z Władysławem Szpilmanem, Stefanem Kamasą, Andrzejem Orkiszem i Janem Tawroszewiczem. Jako solista i kameralista odbył szereg tournée koncertowych w całej Europie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i USA.

Występował w słynnych salach jak: Wigmore Hall (Londyn), Camegie Hall (Nowy Jork), Sala Pleyela (Paryż), Finlandia Hause (Helsinki), Uniwersytet Mexico, Opera w Sydney, Concertgebouw (Amsterdam), Sala im. M. Glinki (Petersburg), Grand Audytorium de Radio France (Paryż), Art Center (Taegu, Korea Płd.).

Dokonał wielu nagrań dla rozgłośni radiowych w Berlinie, Kolonii, Düsseldorfie, Bazylei, Bemie oraz dla Polskiego Radia. Był również koncertmistrzem w Warszawskiej Operze Kameralnej i I koncertmistrzem orkiestry Staatstheater w Darmstadt (Niemcy).

Prowadzi seminaria dla uczniów i nauczycieli różnych szczebli. Jest również jurorem przesłuchań i konkursów. Prowadził Kursy Mistrzowskie w Lublinie, Kyong Ju – Sommer Music Camp&Festival (Korea Płd.), Forum Muzyczne ,,Od Chopina do Góreckiego” (AMFC w Warszawie), Kursy Mistrzowskie dla studentów Uniwersytetu SOAI w Osace. Przez trzy semestry prowadził klasę skrzypiec jako Visiting Professor w Keimyung University Daegu (Korea Płd.), a następnie dwa semestry w Keimyung F. Chopin Academy of Music Daegu.

Jest ekspertem Państwowej Komisji Akredytacyjnej przy Ministerstwie Edukacji. W marcu 2004 roku z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Od 1990 roku prowadzi mistrzowską klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina).


ostatnia modyfikacja: 14/10/2014