dr hab. Krzysztof Marosek

Naukę gry na organach rozpoczął w klasie mgr Marietty Kruzel w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 1983 roku otrzymał dyplom ukończenia Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Józefa Serafina. W roku 1986 studiował w Letniej Akademii dla Organistów w Haarlem (Holandia) pod kierunkiem Daniela Rotha, Piet Kee, Martina Haselböcka.

Brał udział w wielu międzynarodowych konkursach i festiwalach organowych w kraju i za granicą, m.in. w Kamieniu Pomorskim, Leżajsku, Gdańsku, Słupsku, Poznaniu, a także w Lipsku, Deventer (Holandia), Budapeszcie, Pradze, St. Albans (Anglia). Od 1982 roku przez wiele lat razem z instrumentalistami Filharmonii Narodowej w Warszawie współtworzył zespół kameralny dwoje skrzypiec i basso continuo. Kwartet występował na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych.

Od 1983 roku nawiązał stałą współpracę z Warszawską Operą Kameralną. Grał recitale solowe, partie organowe basso continuo w operach barokowych, pasjach, oratoriach, kantatach, towarzysząc solistom, chórom, orkiestrom, m.in. w ramach odbywającego się od wielu lat Festiwalu Mozartowskiego, Festiwalu Ad hymnos ad cantus Muzyki Staropolskiej w Zabytkach Warszawy, Festiwalu Oper Barokowych, Festiwalu Claudia Monteverdiego. Koncertował również na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej ,,Warszawska Jesień”, a od kilku lat bierze udział w prawykonaniach przedstawień oper kameralnych XX i XXI wieku (B. Britten, V. Ullmann, J. Koffler, E. Pałłasz). Równocześnie występował z wieloma zespołami filharmonicznymi, m.in. Filharmonii Narodowej, Śląskiej, Łódzkiej, Kaliskiej pod batutą tak znanych dyrygentów jak: Antoni Wit, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała.

Koncertował i nagrywał w kraju i za granicą z zespołem instrumentów dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod kierunkiem Władysława Kłosiewicza. Dokonał też nagrań solowych, kameralnych, orkiestrowych, chóralnych. W ostatnich latach gra koncerty z jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków Krzysztofem Jakowiczem.

Od 1984 roku jest pedagogiem warszawskiej uczelni muzycznej, a we wrześniu 2014 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie obecnie pozostaje na stanowisku docenta.


ostatnia modyfikacja: 02/01/2015