prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Bąkowski

Urodzony w Warszawie, Krzysztof Bąkowski kontynuuje rodzinne tradycje muzyczne. Na skrzypcach zaczął grać pod wpływem i kierunkiem ojca, wybitnego skrzypka i pedagoga Zenona Bąkowskiego. Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina oraz na Indiana University w Bloomington w USA u m.in. prof. Tadeusza Wrońskiego oraz prof. Josefa Gingolda. W 1990 wygrał Konkurs na Skrzypce Solo T. Wrońskiego w Warszawie.

Krzysztof Bąkowski koncertował i wykładał na festiwalach muzycznych m.in. w Louisville, Rotterdamie, Wrocławiu, Katowicach, Lerchenborg, Warszawie, Łańcucie, Odense, Mińsku, Poznaniu, Gdańsku, Puebli, Arnhem, Krakowie, Apeldoorn, Dusznikach, Berlinie. Występował z czołowymi polskimi orkiestrami, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Varsovią, orkiestrą Filharmonii Narodowej, pod batutą Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Jacka Kaspszyka i in.

Artysta ma na swoim koncie kilkadziesiąt prawykonań polskich i światowych. Wielokrotnie były to utworu jest jemu dedykowane. Prawykonywał utwory skrzypcowe takich kompozytorów, jak Henryk Mikołaj Górecki, Paweł Szymański, Hanna Kulenty, Tadeusz Wielecki, Jerzy Kornowicz, Aleksander Lasoń.

Dokonał ponad 50 nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Danii i Holandii. Wśród nich znajdują się premierowe nagrania, m.in. koncertów skrzypcowych Romana Palestra i Grażyny Bacewicz (z NOSPRem).

Nagranie Partity i Łańcucha II Witolda Lutosławskiego z WOSPRem pod dyrekcją Antoniego Wita, zarejestrowane na CD przez firmę NAXOS, odniosło znaczący sukces pod względem liczby sprzedanych płyt oraz doskonałych recenzji. Płyta od wielu lat utrzymuje się w sprzedaży na całym świecie, otrzymując nagrody i wyróżnienia, m.in. prestiżowe wyróżnienie krytyków francuskich Diapason d’Or.

Obecnie Krzysztof Bąkowski jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz koncertmistrzem orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie.

e-mail: krzysztof.bakowski@chopin.edu.pl


ostatnia modyfikacja: 25/07/2017