dr Konrad Skolarski

Dok­tor sztuki muzycz­nej, adiunkt Kate­dry For­te­pianu Uni­wer­sy­tetu Muzycz­nego Fry­de­ryka Cho­pina w Warszawie.

Konrad Skolarski urodził się w 1980 roku w rodzinie muzyków. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat pod kierunkiem prof. Marka Mizery. W wieku 9 lat wykonał Koncert f-moll J.S. Bacha ze znaną orkiestrą Concerto Avenna. Potem wielokrotnie występował jako młody wirtuoz w Filharmonii Narodowej podczas niedzielnych koncertów dla młodzieży.

W wieku 13 lat został laureatem Konkursu Młodych Pianistów im. Prof. Ludwika Stefańskiego. Został wówczas dostrzeżony przez prof. Halinę Czerny-Stefańską, która przyznała mu drugą nagrodę. W latach 1995-1998 uczył  się pod kierunkiem Janusza Olejniczaka. W 1997 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie Mistrzowskim pod hasłem „Pianiści jutra” w Hamamatsu (Japonia) organizowanym przez Japan Music Foundation i Hiroko Nakamurę. Został zaproszony na ten kurs jako jedyny pianista z Europy. Był jednocześnie jego najmłodszym uczestnikiem, spośród 25 pianistów zaproszonych z całego świata. Swoje umiejętności pogłębiał na lekcjach prywatnych oraz mistrzowskich u takich sław jak: Alexander Jenner, Sergio Perticarolli, Hiroko Nakamura, Oxana Yablonskaya (Julliard School of Music) oraz Vladimir Krainev.

W latach 1998-2005 uczył się pod kierunkiem rosyjskiej pianistki, prof. Olgi Rusiny. W 2001 roku zajął pierwsze miejsce na III Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Hiszpanii (Huesca). Za to osiągnięcie otrzymał stypendium Ministra Kultury. W latach 2002-2005 studiował we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Olgi Rusiny, następnie odbył roczne studia w klasie światowej sławy pianisty i pedagoga, prof. Pavla Gililova. W 2002 roku, nagrał swoją debiutancką płytę zawierającą utwory Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta, Sergiusza Rachmaninova oraz Sergiusza Prokofieva. Album ten został wydany przez firmę Universal w 2005 roku i natychmiast zyskał bardzo pozytywne opinie  w prasie oraz radiu.

W 2007 roku Konrad Skolarski ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj, zaś w latach 2007-2010 był studentem w mistrzowskiej klasie wspomnianego prof. Pavla Gililova (studia podyplomowe ,,Konzertexamen”) z którym nadal współpracuje.

Pracując pod kierunkiem wielu rosyjskich pianistów-pedagogów Konrad Skolarski miał możliwość zetknięcia się z dwoma ośrodkami słynnej rosyjskiej szkoły pianistycznej – szkołą „leningradzką” i „moskiewską”.

W 2009 roku Konrad Skolarski  był uczestnikiem konkursu w Leeds, został też zaproszony na najbardziej prestiżowy festiwal pianistyczny – ,,Klavierfestival Ruhr”. Koncert artysty w WDR w Kolonii (2010) był nagrywany i transmitowany na żywo. Artysta koncertował w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Serbii, Belgii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Japonii.

Od 2010 roku Konrad Skolarski jest uczniem prof. Petera Feuchtwangera (Londyn).

W 2010 roku uzyskał tytuł doktora, zaś od roku 2011 współpracuje z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. Alicji Palety-Bugaj).

Konrad Skolarski podpisał kontrakt płytowy z firmą DUX. W roku 2012 firma ta wydała dwa albumy zawierające utwory S. Rachmaninova, A. Skriabina, S. Prokofieva, oraz  miniatury fortepianowe (Bach-Siloti, Brahms, Chopin, Grieg, Medtner, Czajkowski, Czajkowski-Pabst, Rachmaninov, Skriabin, Saint-Saëns/Godowsky).

Artysta interesuje się malarstwem, poezją, psychologią, filozofią – ze szczególnym uwzględnieniem filozofii idealistycznej oraz Dalekiego Wschodu.


ostatnia modyfikacja: 28/11/2013