prof. nadzw. dr Kazimierz Machala


Fot. Aleksandra Malesa

– waltornista, kompozytor i pedagog. Ukończył Liceum Muzyczne w Łodzi oraz – z wyróżnieniem – Janaczkową Akademię Sztuk Pięknych w 1973 roku otrzymując tytuł magistra sztuki. Podjął wówczas pracę na stanowisku pierwszego waltornisty w Orkiestrze Radiowej Polskiego Radia w Krakowie. Jest laureatem III nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w kategorii instrumentów dętych w Pradze w 1974 roku.

W tym samym roku wyjechał na dalszą edukację do Juilliard School w Nowym Jorku. Ukończył tam studia magisterskie i doktoranckie i w 1978 roku – jako pierwszy waltornista w historii tejże uczelni – otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych.

Pracował jako docent wizytujący na Uniwersytecie Głównym w stanie Georgia. W 1979 wygrał konkurs na pierwszą waltornię w Sydney Symphony Orchestra w Australii. Po siedmioletniej pracy w tej orkiestrze wrócił do USA i został zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu w Georgii. W 1989 roku wygrał konkurs na stanowisko pedagoga na Uniwersytecie Głównym w Illinois i w 1997 roku został mianowany profesorem zwyczajnym tej Uczelni.

Jako pedagog interesuje się szczególnie wydajnością gry na instrumentach dętych blaszanych, gry z mniejszym wysiłkiem i lepszą elastycznością. Szereg jego absolwentów jest członkami czołowych orkiestr amerykańskich i kanadyjskich. Czterech z nich stworzyło kwartet waltorniowy Four Hornsmen of the Apocalypse. Grupa ta wystąpiła na ważnych warsztatach i festiwalach muzycznych, m.in. na International Horn Symposium oraz Texas Bandmaster Association Conference.

Prof. Kazimierz Machala był członkiem American Woodwind Quintet, Georgia Brass Quintet, Australian Wind Virtuosi, Saint Louis Brass Quintet oraz Illinois Brass Quintet. Często koncertował z Filharmonią Nowojorską oraz Frankfurcką Orkiestrą Radiową w Niemczech. Występował i wykładał na wielu festiwalach muzycznych i waltorniowych, m.in. Tidewater Music Festival in Maryland, Cambridge Music Festival w Nowej Zelandii, Hong Kong Arts Festival, Stavanger Brass Music Festival w Norwegii, International Horn Symposium w Finlandii, Domaine Forge Festival w Kanadzie, Bourgos Chamber Music Festival w Hiszpanii, Lugano Horn Workshop w Szwajcarii, Daytona Horn Workshop, International Interpretation Horn Courses w Pradze i innych.

Jego działalność twórcza wiąże się z poszerzeniem repertuaru solowego głównie na waltornię. Ponad 30 transkrypcji na waltornię i fortepian zostało opublikowanych przez renomowane wydawnictwa muzyczne, jak International Music Company, Schirmer Inc, International Music Diffusion w Paryżu, Masters Music Publications i inne. Dokonał kilku aranżacji na różne składy instrumentalne i skomponował szereg utworów oryginalnych. Jego kompozycje i aranżacje są wykonywane przez zespoły i orkiestry o międzynarodowej reputacji, jak Berlin Philharmonic Wind Quintet, American Horn Quartet, Dallas Wind Symphony, sekcja waltorni z Chicago Symphony Orchestra czy Beethovenhalle Orchester w Bonn. Jego aranżacja American Folk Suite jest nagrana na CD BIS label przez Berlin Philharmonic Wind Quintet, a jego pierwsza kompozycja Intuitions for Horn Quartet jest nagrana przez American Horn Quartet na CD MSR Classics.

Kwintet blaszany Kazimierza Machali Brass Quintet No. 1 otrzymał nagrodę ,,the Excellence in Composition Award” na Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Muzyki Kameralnej w Louisville, Kentucky w 2008 roku. Jego koncert waltorniowy Concerto for Horn, Winds and Percussion był już wykonywany na pięciu kontynentach, a jego ostatnia kompozycja Celtic Scents for Woodwind Quintet, Guitar and Double Bass otrzymała prawykonanie w Warszawie w styczniu 2013 roku.

Prof. Kazimierz Machala często pełnił funkcję promotora i recenzenta w przewodach doktorskich. Od 2009 roku jest zatrudniony w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – najpierw na stanowisku profesora wizytującego, a po otrzymaniu w 2012 roku tytułu profesora sztuk muzycznych – na stanowisku profesora nadzwyczajnego prowadząc klasę waltorni.

E-mail: kazmachala@gmail.com

 


ostatnia modyfikacja: 14/10/2014