Karina Komendera

Urodziła się w 1987 r. w Bielsku-Białej. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 5 lat. W 2006 r. ukończyła z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. w Bielsku-Białej w klasie fortepianu prof. Adama Podreza i klasie saksofonu prof. Tomasza Gmyrka. W 2011 r. ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku w klasie fortepianu prof. Pawła Skrzypka, a w 2012 Podyplomowe Studia Managerskie dla Artystów i Twórców Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest laureatką nagród specjalnych i wyróżnień m.in. na VII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym w Żaganiu, IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku, VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ludwika Stefańskiego w Płocku, nagród głównych IV Beskidzkich Warsztatów Pianistycznych oraz IX Międzynarodowych Warsztatów Pianistycznych w Warszawie. Dwukrotnie nagradzana stypendium Prezesa Rady Ministrów, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydziału Kultury i Sztuki miasta Bielska-Białej. W latach 2007-2009 została laureatką 3 stypendiów amerykańskiego instytutu pianistycznego w Kalifornii „Gold Country Piano Institute”, pozwalającego na udział w Kursach Mistrzowskich w Nevada City oraz koncerty solowe w USA.

Od 2010 r. zaangażowana w projekt Białostockiego Teatru Lalek, spektakl-recital „Chopin-Impresja”, w którym zadebiutowała jako solistka na scenie Broadway LaMama Theatre (Nowy Jork, USA), koncertując później w Tokio Puk Theatre, Hamamatsu Concert Hall, Yaita Kodomonomori (Japonia), Filharmonii Narodowej w Kurganie (Rosja), Teatrze Wielkim w Poznaniu, Vienna Brut Theatre (Austria), Jassi Theatre (Rumunia). Występowała także podczas Festiwalu Mozartowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, również jako solistka z Bielską Orkiestrą Festiwalową.

Koncertuje także jako kameralistka w kraju i za granicą m.in. na scenach w St. Gallen (Szwajcaria), „Gaetano Zinetti Chamber Music Competition” w Weronie (Włochy), Polish-Norwegian Piano Duo Cultural Bridge w Trondheim  (Norwegia), Międzynarodowych Kursach Interpretacji w Nowym Sączu. Trzykrotnie brała udział w trasach koncertowych Bielsko-Biała Gospel Choir (m.in. Wenecja, Rzym, Como, Latina, Neapol). Od 2007 r. współpracuje z orkiestrą symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej, realizując partie instrumentów klawiszowych. Warsztat pianistyczny doskonaliła m.in. u: Grahama Scotta, Thomasa Hechta, Johna Perry’ego, Jorgena Larsena, Kevina Kennera, Anny Maklakiewicz, Andrzeja Artykiewicza, Czesława Stańczyka, Andrzeja Jasińskiego, Stefana Wojtasa, Jerzego Marchwińskiego.

Obecnie jest pianistką Opery i Filharmonii Podlaskiej-Europejskiego Centrum Sztuki i saksofonistką Big-Bandu OIFP-ECS.

Pracuje na stanowisku asystenta w Zakładzie Fortepianu, Klawesynu i Organów Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego UMFC w Białystoku oraz jako nauczyciel fortepianu i kameralistyki w Zespole Szkół Muzycznych Fryderyka Chopina w Warszawie.


ostatnia modyfikacja: 29/01/2014