dr hab. Jolanta Janucik, prof. UMFC

Absolwentka PSM II st. w Białymstoku oraz warszawskiej uczelni muzycznej. Po studiach została zatrudniona w macierzystej uczelni, gdzie początkowo sprawowała funkcję asystentki w klasie śpiewu prof. Haliny Słonickiej.

Debiutowała w 1992 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi, śpiewając partię Neali w Parii Moniuszki. W latach 1992–1994 współpracowała z monachijskim Alber Concert Theater oraz Państwową Operą i Filharmonią Bałtycką, wykonując pierwszoplanowe role w operach G. Pucciniego, P. Czajkowskiego i G. Verdiego. W roku 1996 rozpoczęła współpracę z Landestheater w Coburgu, gdzie śpiewała partię Aidy (1996). Jolanta Janucik przez wiele lat była także solistką Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego oraz Chóru Żeńskiego „Harfa”.

Prowadzi kursy wokalne i klasy mistrzowskie w Polsce (Nowy Sącz, Teresin, Janowiec nad Wisłą, Jarosław, Puck),  we Francji (Bailleul Neuville, Sizeranne), na Ukrainie (Czerkasy), we Włoszech (Rzym, Rovigo, Wenecja, L’Aquila, Ferrara) oraz w Korei Południowej (Daegu, Gimcheon, Seul).

Jako konsultant wokalny współpracowała z Chórem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym oraz ze szkołami muzycznymi II stopnia w Nowym Sączu, Suwałkach i Białymstoku.

W roku akademickim 2000/2001 i 2009/2010, 2014/2015 oraz 2015/2016 prowadziła (na stanowisku profesora) klasę śpiewu solowego w Keimyung Chopin Academy of Music w Daegu (Korea Płd.).

Studentki i absolwentki prowadzonej przez nią klasy śpiewu solowego są laureatkami wielu konkursów wokalnych w kraju i za granicą, zaś koncerty organizowane przez tę klasę cieszą się uznaniem środowiska muzycznego i szerszej publiczności.

Jolanta Janucik za całokształt pracy dydaktycznej została uhonorowana Nagrodą Rektora II st. i Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W wyborach 2016 została wybrana na prodziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego (kadencja 2016-2020).


ostatnia modyfikacja: 30/01/2019