dr Janusz Grobelny

W roku 1983 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Reginy Smendzianki. W 1986 uzyskał Meisterklassen Diplom pod kierunkiem prof. Ludwiga Hoffmanna w Hochschule für Musik w Monachium. Kwalifikacje I stopnia w dziedzinie sztuki muzycznej w zakresie instrumentalistyki uzyskał w 1998 roku. Uprawnienia z nimi związane są równoważne uprawnieniom wynikającym z uzyskania tytułu naukowego doktora.

Pianista był pięciokrotnie stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, wyróżniony na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 1982 roku. Brał udział w Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju (1983 i 1987), w 1985 roku otrzymał III nagrodę w XII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Finale Ligure (Włochy) w kategorii fortepianu solo.

Występował jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Wykonując koncerty fortepianowe (G-dur Beethovena, B-dur Brahmsa, D-dur Ravela, IV Symfonię Szymanowskiego) współpracował z dyrygentami: M. Gawrońskim, B. Jarmołowiczem, W. Krzemieńskim, A. Natankiem, M. Niesiołowskim, B. Olędzkim, C. Płaczkiem, S. Strahlem, Z. Szablewskim, T. Wicherkiem, J. Wiłkomirskim. Jako kameralista występował z K. Bąkowskim, A. Dutkiewiczem, S. Firlejem, E. Gajewską, K. Gołaszewską, A. Halickim, M. Hirasawa, B. Liszką, S. Tomasikiem, E. Iżykowską-Kłosiewicz, E. Kowalczyk-Pawlik. Nagrywał dla Polskiego Radia m.in.: Trzy fragmenty z baletu ,,Pietruszka” I. Strawińskiego, Sonatę Fis-dur op. 53 A. Skriabina, Temat z wariacjami fis-moll op. 3 F. Brzezińskiego.

Janusz Grobelny rozpoczął działalności dydaktyczną w naszej Uczelni w roku 1987 w Katedrze Fortepianu Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów (w klasach fortepianu prof. R. Smendzianki, prof. M. Szraiber, prof. J. Romaniuka i prof. dr. A. Dutkiewicza); następnie w Katedrze Instrumentów Smyczkowych Wydziału Instrumentalnego (akompaniament w klasie skrzypiec prof. K. Bąkowskiego). Obecnie jest członkiem Międzywydziałowego Zakładu Fortepianu Ogólnego Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca.

W latach 2002-2003 oraz 2004-2005 prowadził klasę fortepianu w Keimyung University w Daegu (Korea) w ramach projektu Keimyung–Chopin Academy of Music.


ostatnia modyfikacja: 03/02/2015