prof. dr hab. Jadwiga Rappé


Fot. Andrzej Świetlik

Jadwiga Rappé – alt. Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek polskich. Absolwentka Wydziału Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Uczennica prof. Zofii Brégy oraz absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Jerzego Artysza. Laureatka I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku i zdobywczyni Złotego Medalu na Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux. Za nagrane wraz z Mają Nosowską 3 Fragmenty Poematów J. Kasprowicza Karola Szymanowskiego artystka została wyróżniona w roku 1982 nagrodą Polskiego Radia, przyznaną z inicjatywy Jana Webera.

Jadwiga Rappé jest przede wszystkim śpiewaczką oratoryjno-kantatową, wykonującą utwory różnych epok muzycznych, od baroku do współczesności.

Występowała z koncertami w najsłynniejszych salach koncertowych Europy, Ameryki Płn. i Azji, współpracując z dyrygentami tej miary, co: R. Chailly, Sir C. Davies, N. Harnoncourt, K. Nagano, A. Jordan, M. Janowski, K. Penderecki i A. Wit. Brała udział w prawykonaniach dzieł współczesnych np. Siedem Bram Jerozolimy K. Pendereckiego w Jerozolimie w 1997 r. pod dyr. L. Maazela, czy Missa pro pace W. Kilara w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyr. K. Korda w roku 2001, a także w prawykonaniach utworów, powstałych z myślą o jej oryginalnym altowym głosie (utwory J. Łuciuka, P. Mossa i K. Baculewskiego).W marcu 2008 w Pradze wzięła udział w prawykonaniu światowym utworu Ladislava Kubika, Gong. Sinfonietta na mezzosopran solo, chór mieszany i orkiestrę, a 1 lipca 2011 roku wzięła udział w Filharmonii Narodowej w Warszawie w prawykonaniu III Symfonii Pawła Mykietyna, pisanej specjalnie na jej głos.

W repertuarze Jadwigi Rappé są również partie altowe w operach Glucka, Haendla, Ponchiellego, Verdiego i R. Straussa.

Jej wielkim sukcesem stała się partia bogini Erdy w tetralogii Pierścień Nibelunga R. Wagnera. Artystka kreowała ją podczas 9 produkcji premierowych w wiodących teatrach operowych na całym świecie. Dokonała też nagrania tej partii dla EMI pod dyr. B. Haitinka. Z wielkim powodzeniem wykonywała też partie Gaei Daphne R. Straussa oraz Klitamnestry Elektra R. Straussa, prezentowane przez artystkę na scenach Deutsche Oper w Berlinie i Opera du Rhin w Strasburgu , a także podczas wielu wykonań koncertowych na całym świecie.

Współpracowała z wieloma słynnymi reżyserami operowymi m.in.: Goetzem Friedrichem, Herbertem Wernicke, Yannisem Kokkosem, Krzysztofem Warlikowskim. Dyskografia artystki obejmuje 48 płyt kompaktowych, głównie dla firm: BMG Music, Teldec, Erato, Denon, Orfeo, Philips, Decca, Chandoz, CD-Accords , Naxos i DUX. Wiele płyt, nagranych z jej udziałem uzyskało wyróżnienia międzynarodowe, 7 z płyt nagranych w Polsce uzyskało nagrody ,,Fryderyka”, a dalszych 9 było mianowanych do tej nagrody.

Requiem Polskie K. Pendereckiego, nagrane z udziałem artystki dla firmy Naxos zostało nominowane do nagrody „Grammy 2005”. Płyta S. Moniuszko. Pieśni nagrana wspólnie z Mają Nosowską uzyskała w 2011 r. we Francji nagrodę „Orphee d’Or” , przyznawaną przez Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie pieśni i otrzymała wspaniałe recenzje na całym świecie. W roku 2012 podobne wyróżnienie uzyskało nagranie live Das Lied von der Erde G. Mahlera,  WOSPRiTV pod dyr. M. Zilma, z udziałem P. Kusiewicza – tenor.

Jadwiga Rappé jest często zapraszana do udziału w jury konkursów wokalnych w kraju i za granicą, prowadzi kursy mistrzowskie.

Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Od marca 2006 do marca 2009 była prezesem zarządu Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

Więcej informacji na stronie własnej www.rappe.pl


ostatnia modyfikacja: 30/01/2019