dr Ignacy Zalewski


Fot. Mateusz Żaboklicki

Ignacy Zalewski (ur. 21 września 1990 r.), kompozytor, dyrygent.

Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji prof. Marcina Błażewicza (2009-2014). W 2015 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej.

Kompozytor-rezydent Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus (2013-2014) i Filharmonii Świętokrzyskiej (2016-2017). Rozwijał warsztat kompozytorski podczas lekcji mistrzowskich z Magnusem Lindbergiem (Londyn, 2016), prof. Krzysztofem Pendereckim (Warszawa, 2015) oraz warsztatów z prof. Wolfgangiem Rihmem (Rostock, 2011).

Ignacy Zalewski jest laureatem kilkunastu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach kompozytorskich, m.in.:

Był stypendystą Dongsan Research Foundation (2012), Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012). Ignacy Zalewski jest również laureatem Nagrody ,,Amadeusz” za najlepszy debiut kompozytorski w Teatrze Polskiego Radia (2015), przyznawanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, oraz nagrody za najlepszą muzykę do słuchowiska radiowego na Festiwalu ,,Dwa Teatry”, Sopot 2015.

Jego utwory były wykonywane m.in. w Polsce, Niemczech, Rosji, Norwegii, Japonii, na Węgrzech, Słowenii i Ukrainie, przez takich artystów, jak m.in. Jacek Kaspszyk, Wojciech Michniewski, Szymon Bywalec, Jessica Cottis, Marzena Diakun, Agata Szymczewska, Marek Bracha, Leszek Lorent, Maciej Frąckiewicz, oraz takie orkiestry, jak Trondheim Symphony Orchestra, Slovenia RTV Symphony Orchestra, Orkiestra Kameralna Filharmonii Lwowskiej, Polska Orkiestra Radiowa, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

Ignacy Zalewski od 2014 roku wykłada na macierzystej Uczelni, od 2015 roku zatrudniony na stanowisku adiunkta. Od 2012 roku jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Członek zespołu muzyki nowej Hashtag Ensemble (jako dyrygent i kompozytor), z którym koncertował na licznych festiwalach w całej Polsce m.in. Musica Electronica Nova, Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal „Ogrody Muzyczne” w Warszawie. Ma na swoim koncie liczne prawykonania, w tym „Warsaw Music” Wojciecha Błażejczyka, którego nagranie dokonane przez Hashtag Ensemble pod jego batutą dostało się do finałowej szóstki konkursu Palma Ars Acustica organizowanego przez Europejską Unię Radiową.


ostatnia modyfikacja: 07/11/2016