prof. nadzw. dr hab. Grzegorz Chrapkiewicz


Fot. Andrzej Georgiew

Aktor, reżyser, pedagog. Wychowanek krakowskiej PWST.

Jako aktor debiutował w krakowskim Starym Teatrze w spektaklu Mord w katedrze T. Eliota w reżyserii Jerzego Jarockiego. Jednak swe największe kreacje aktorskie stworzył w teatrach Gdańska i Gdyni. Widzowie pamiętają go z takich ról, jak Jepichodow w Wiśniowym sadzie, Eutychian w Irydionie, Jakub Łomachin w Opowieściach Hollywoodu, Henryk Choławicki w Opętanych, Hrabia w Panu Tadeuszu, Max Brod w Pułapce, Parolles we Wszystko dobre co się dobrze kończy, Pan Smith w Łysej śpiewaczce, Bojarski w Zmierzchu, Sade w Marat – Sade, On w Dwa, Mazurkiewicz w Żoł­nie­rzu kró­lo­wej Madagaskaru czy Vielbrand we Wróżbach kumaka.

Nie mniejsze sukcesy odnosi jako reżyser. W Operze Bałtyckiej zrealizował kontrowersyjny spektakl Wesela Figara (Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego), Księżniczkę czardasza Kalmana, Ernaniego Verdiego, Mozarta i Salieriego Rimskiego-Korsakowa, a także semi-sceniczne wersje Luisy Miller Verdiego i Normy Belliniego. Reżyserował w teatrach Warszawy, Gdańska, Gdyni, Poznania, Bielska-Białej, Olsztyna, Kielc, Kalisza. W roku 2002 otrzymał nagrodę ZASP-u za Lekcję Ionesco zrealizowaną w Bielsku-Białej. W Teatrze Dramatycznym w Białymstoku wyreżyserował Fantom bólu Sigariewa oraz Polowanie na łosia Walczaka. Ostatnie premiery w Bielsku-Białej to: Piaskownica M. Walczaka z Anną Guzik w jednej z głównych ról, Bóg mordu J. Rezy. Warszawska publiczność może oglądać jego Akompaniatora A. Burzyńskiej z Hanną Śleszyńską i Janem Jankowskim w Teatrze Syrena a także Wariatkę N. Ptuszkiny z Edytą Olszówką i Leszkiem Żurkiem oraz Za rok o tej samej porze B. Slade z Olgą Bończyk i Piotrem Gąsowskim w Teatrze Kamienica, Gąskę N. Kolady z Katarzyną Figurą w Teatrze Capitol, Romantyków H. Levina w Teatrze Dramatycznym, Kotkę na gorącym blaszanym dachu T. Williamsa z Januszem Gajosem, Małgorzatą Kożuchowską, Edytą Olszówką, Ewą Wiśniewską, Beatą Ścibakówną i Grzegorzem Małeckim w Teatrze Narodowym, Mizantropa Moliera z Wojtkiem Solarzem i Piotrem Siwkiewiczem w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Łysą śpiewaczkę E. Ionesco spektakl warsztatowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie – Teatr Collegium Nobilium, Psiunio Agne’s i Daniela Besse z Hanną Śleszyńską, Piotrem Polkiem i Tomaszem Saprykiem w Teatrze Kamienica.

Jest profesorem tytularnym, wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Teatralnej  im. Aleksandra Zelwerowicza.


ostatnia modyfikacja: 22/09/2015