ad. dr hab. Edward Sielicki

Edward Sielicki – kompozytor i pedagog. Jest synem znanego kompozytora Ryszarda Sielickiego, absolwenta Konserwatorium Moskiewskiego, ucznia Dymitra Szostakowicza. Studiował pod kierunkiem Andrzeja Dobrowolskiego i Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Ton’a de Leeuw w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie. Uczestniczył ponadto w Międzynarodowych Warsztatach Kompozytorskich w Amsterdamie (1984, 1988), w Kursach Wakacyjnych w Darmstadcie (1986) i w Awinionie (1991) oraz kilku kursach i warsztatach muzycznych w Polsce. Jest laureatem m.in. Konkursu Młodych ZKP oraz Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w Genewie i Międzynarodowego Konkursu Muzyki Elektroakustycznej w Bourges. Szereg jego dzieł zarejestrowanych zostało archiwalnie w Polskim Radiu i na płytach. Był wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 1982 do 2006 roku związany był ze średnim szkolnictwem muzycznym. Od roku 1987 wykłada w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. W grudniu 2007 r. uzyskał habilitację w dziedzinie sztuki muzycznej. W latach 1992-93 wykładał na Letnim Uniwersytecie w Marly-le-Roi pod Paryżem, a w 2001 i 2003 oraz 2005-06 roku prowadził klasę kompozycji na Uniwersytecie Keimyung w Daegu w Korei Południowej. Prowadził też szereg wykładów otwartych na różnych uczelniach krajowych i zagranicznych. Prowadzi ponadto działalność naukową i popularyzatorską.

Uprawiana przez niego twórczość muzyczna, obejmuje ponad 70 kompozycji symfonicznych, wokalno-instrumentalnych, chóralnych, kameralnych, solowych i elektroakustycznych Jego utwory wykonywane były na czołowych krajowych festiwalach muzycznych oraz za granicą, m.in. w Belgii, Finlandii, Rosji, Kanadzie, Meksyku, Francji, Holandii, USA, Korei Południowej, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Szereg wybitnych wykonawców (m.in. Kwartet Wilanów, Kwartet Royal, Lutosławski Quartet, chóry kameralne – Schola Cantorum Gedanensis i Ars Antiqua, flecistki Elżbieta Gajewska i Hanna Turonek, harfistka Anna Sikorzak-Olek, saksofoniści Alina Mleczko i Cezariusz Gadzina, skrzypaczka Patrycja Piekutowska, oboista Mariusz Pędziałek, klarnecista Krzysztof Zbijowski, holenderski organista Dirk Luijmes, ukraiński pianista József Örmény) ma jego utwory w swoim stałym repertuarze.

W kadencji 2008-2012 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.


ostatnia modyfikacja: 30/01/2019