Danuta Borzęcka

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie, w klasie prof. Izabeli Gorzkowskiej-Głowackiej (1967) oraz Zaocznego Wyższego Studium Nauczycieli Tańca na Wydziale Wychowania Muzycznego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Tytuł magistra sztuki otrzymała w 1977 r.

W latach 1967-1988 solistka baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Z zespołem występowała w wielu krajach Europy, w USA i Kanadzie.

Ważniejsze role:

Tancerka w baletach:

W latach 1989-1992 nauczycielka tańca klasycznego w prywatnych szkołach tańca we Włoszech i w Hiszpanii. Od 1992 do 1999 roku nauczycielka tańca klasycznego i „repertuaru” (baletowego) w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie, od 1999 do 2005 roku nauczycielka „repertuaru” w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. F. Parnella w Łodzi.

Uczniowie Danuty Borzęckiej odnosili sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach baletowych:

W czasie całej kariery artystycznej i pedagogicznej uczestniczyła w kursach i seminariach dotyczących tańca klasycznego, literatury baletowej, tańca współczesnego, historycznego i charakterystycznego (tańce węgierskie, także jako tłumacz) organizowanych w Polsce i za granicą. Wielokrotnie prowadziła w szkołach baletowych „lekcje otwarte” tańca klasycznego i literatury baletowej.

Za pracę artystyczną otrzymała odznaczenia państwowe: Medal z okazji 200-lecia Baletu Polskiego (1985), Srebrny Krzyż Zasługi (1985), Zasłużony Działacz Kultury (1988).

Danuta Borzęcka od 1996 roku jest wykładowcą literatury baletowej i metodyki nauczania literatury baletowej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, na kierunku Taniec, specjalność pedagogika baletowa.


ostatnia modyfikacja: 15/05/2014