prof. Bronisława Kawalla-Ryszka

Spadkobierczyni i kontynuatorka rodzinnych tradycji muzycznych. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Laureatka wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, w tym Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Waszyngtonie w 1975 roku. Wybitna pianistka i ceniony pedagog. Swoją wiedzę muzyczną pogłębiała w Paryżu u Nadii Boulanger, Monique Haas oraz u Philippe’a Entremonta w Academie Internationale de Maurice Ravel.

Kariera pianistyczna Bronisławy Kawalii to występy w renomowanych salach koncertowych Europy, Kanady, USA, krajów Azji i Ameryki Łacińskiej. Grę polskiej pianistki oklaskiwano na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Baltimore, Bratysławie, Cheltenham, Dusznikach, Mariańskich Łaźniach. Bronisława Kawalla występuje również ze znanymi zespołami symfonicznymi, w tym orkiestrą Filharmonii Narodowej, Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Berliner Sinfonie Orchester, Orkiestrą Radia i Telewizji w Dublinie i wieloma innymi.

Bronisława Kawalla zajmuje się również – i to z wielkimi sukcesami – pracą pedagogiczną. Przez ponad 30 lat wykształciła ponad 60 absolwentów z kraju i zagranicy, studiujących w jej klasie w warszawskiej Akademii Muzycznej. Z wiedzy i umiejętności prof. Bronisławy Kawalli korzystają nie tylko pianiści w kraju. Osoba polskiej profesor jest znana i ceniona w wielu renomowanych uczelniach USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii i innych krajów świata.

Profesor Kawalla jest również zapraszana do prowadzenia kursów mistrzowskich i wykładów, dotyczących głównie interpretacji utworów Fryderyka Chopina, tak w kraju, jak również za granicą. Jej studenci i absolwenci zdobywają wiele nagród na konkursach pianistycznych w Polsce i poza jej granicami, prowadzą aktywne życie koncertowe, są pedagogami wyższych uczelni i szkół muzycznych. Edward Wolanin, Filip Wojciechowski, Paweł Mazurkiewicz, czy Radosław Sobczak (najlepszy z Polaków w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2000 roku) to tylko niektóre nazwiska pianistów uczących się u prof. Bronisławy Kawalli.

Ważne miejsce w życiu profesor zajmuje praca społeczna. Do niedawna członkini zarządu Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem, działa obecnie w Towarzystwie im. Fryderyka Chopina, wybrana na wiceprzewodniczącą zarządu w obecnej kadencji. Profesor Bronisława Kawalla jest członkiem-założycielem Lions Club „Nike” w Polsce.

Działalność artystyczną i pedagogiczną Bronisławy Kawalli doceniono nagrodami Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Spraw Zagranicznych.

 

 

 

 


ostatnia modyfikacja: 20/04/2010