ad. dr hab. Beata Szebesczyk

Beata Szebesczyk, pianistka, kameralistka. Absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. Jerzego Romaniuka i klasie kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej.

Umiejętności pianistyczne i kameralne doskonaliła na kursach mistrzowskich w Wiedniu u prof. Elly Ameling, w Dusznikach Zdroju u prof. Ryszarda Baksta, w Weimarze u prof. Bernarda Ringeissena, w Warszawie u prof. Edith Picht-Axenfeld oraz w Bayreuth. Z zamiłowania współpracuje głównie z wokalistami. Jej podopieczni zdobywali główne nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. Międzynarodowy Konkurs im. S. Moniuszki, Konkurs im. Adama Didura w Bytomiu, Konkurs Wokalny Duszniki-Zdrój, Międzynarodowy Konkurs Mozartowski w Pradze, Gianni Bergamo Classic Music Award 2011 w Szwajcarii).

Zdobyła wiele nagród specjalnych dla pianisty na konkursach wokalnych:

Koncertowała na Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Mariańskich Łaźniach, w Dusznikach-Zdroju, na Festiwalu Bedricha Smetany w Nowem Meste, Festiwalu Drei Klang w Dreźnie, Frienship Art Festival w Korei, na Jubileuszu Merseyside Polonia w Philharmonic Hall Liverpool, w wielu miastach w kraju i za granicą.

Nagrywała dla radia i telewizji. Płyta ,,Pieśni” Stanisława Moryto, którą nagrała z Anetą Łukaszewicz w 2008 roku otrzymała nominację do ,,Fryderyka”.

Jako pianistka współpracowała w Teatrem Wielkim – Operą Narodową w programie kształcenia młodych talentów. Współpracuje z wieloma wybitnymi śpiewakami i instrumentalistami.

Doktorat na temat ,,Inspiracja polską muzyką ludową w twórczości kompozytorów współczesnych na przykładzie Pieśni zielonych Tadeusza Szeligowskiego, Piosenek ludowych Edwarda Pałłasza oraz Siedmiu pieśni kurpiowskich Stanisława Moryto” obroniła w 2011 roku.

Prowadziła masterclass na Anton Bruckner Privatuniversität w Linzu, oraz w Conservatorio Alfredo Casella w L’Aquili. Współorganizowała 1 Ogólnopolski Konkurs Duetów z Fortepianem w lutym 2012 roku. Zorganizowała konferencję naukową pt. „Wpływ nauk psychologicznych i treningu mentalnego oraz wiedzy z zakresu fizjologii w rozwój indywidualny muzyków oraz pracę w zespołach kameralnych” w grudniu 2013 roku.

Dr Beata Szebesczyk jest adiunktem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a także wykładowcą Międzywydziałowego Podyplomowego Studium Pieśni macierzystej uczelni.


ostatnia modyfikacja: 30/01/2019