prof. UMFC dr hab. Beata Książkiewicz

Pedagog, choreograf, wykładowca UMFC. W 1977 r. kończy Państwową Szkołę Baletową otrzymując dyplom tancerza i rozpoczyna studia w Instytucie Sztuki Teatralnej w Moskwie na Wydziale Pedagogiki i Choreografii Baletu pod opieką znakomitych profesorów Raisy Struczkowej i Tamary Turczyniny oraz Tamary Tkaczenko. Studia kończy w 1981 r. otrzymując dyplom z wyróżnieniem, w tymże roku podejmuje pracę jako pedagog tańca w Państwowej Szkole Baletowej w Poznaniu, w której pracuje jako pedagog tańca klasycznego, tańca charakterystycznego, tańca historycznego i interpretacji muzyczno-ruchowych do 1997 roku.

W latach 1983-1986, kontynuuje naukę na studiach doktoranckich w Instytucie Sztuki Teatralnej w Moskwie. W 1988 r. broni pracę doktorską. Od 1996 r. rozpoczyna pracę jako wykładowca Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina) w Warszawie na kierunku Taniec, specjalność Pedagogika Baletowa, gdzie w 2010 r. uzyskuje tytuł doktora habilitowanego, a w 2012 r. profesora nadzwyczajnego.

Na UMFC prowadzi zajęcia z tańca historycznego, metodyki tańca historycznego, tańca charakterystycznego i metodyki tańca charakterystycznego oraz taniec artystyczny z dydaktyką, etap wczesnoszkolny. Jest autorem programów tych przedmiotów. Pracując jako pedagog ciągle pragnie poszerzać swoją wiedzę biorąc udział w wielu kursach tańca w kraju i za granicą z takich dziedzin jak: taniec klasyczny, taniec charakterystyczny (flamenco, hinduski, węgierski, rosyjski), taniec historyczny, afro, jazz, modern. Flamenco uczy się u takich pedagogów jak: Pilar Martinez, Jose de Udaeta, Imma Lopez, Elias Morales.

Realizując wieloletnie marzenia tworzy Szkołę Tańca i Baletu „Fouetté” z siedzibą w Poznaniu, która rozpoczyna działalność 10 listopada 1997 roku. Szkoła, to swoiste laboratorium, gdzie można od podstaw wdrażać nowe metody nauczania w oparciu o własne doświadczenia. Oprócz działalności dydaktycznej jako dyrektor szkoły, rozwija współpracę ze szkołami baletowymi: w Danii, Niemczech, Hiszpanii, USA, Rosji, Meksyku, Peru, Japonii, Wenezueli, we Włoszech i Francji, organizując spektakle i wymiany artystyczne pedagogów i uczniów.

Od 2003 roku jest członkiem International Dance Council (Międzynarodowej Rady Tańca) powołanej przez UNESCO. Jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Młodych Tancerzy w Poznaniu (International Young Dancers’ Festival Poznań 2006, 2008, 2012), któremu towarzyszy Międzynarodowe Sympozjum na temat propagowania tańca wśród dzieci i młodzieży. Od lat współpracuje ze szkołą baletową „Kalinka” w Santa Cruz na Teneryfie w Hiszpanii, sprawując opiekę metodyczną. Jest jurorem Międzynarodowego Konkursu Baletowego „Złote Pointy”, oraz Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego w Szczecinie, podczas którego przyznawany jest tytuł „Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Europie i w Polsce”. Prowadziła zajęcia z dziećmi, młodzieżą oraz szkolenia pedagogiczne w wielu krajach, m.in.: w Danii, Niemczech, Hiszpanii, USA, we Włoszech i Francji.

Jest twórcą choreografii: wielu spektakli baletowych Figurki z porcelany, muz. G. Bizet, Słowiański Krąg, muz. Kwartet Jorgi, Kopciuszek, muz. S. Prokofiew, Dziadek do orzechów, muz. P. Czajkowski , Brzydkie kaczątko, muz. F. Schubert, także Kalejdoskop polski, muz. collage: Chopin, Moniuszko, Tolhaje, Marek i Wacek, Kwartet Jorgi, Rzepka, muz. E. Grieg oraz niezliczonych miniatur choreograficznych. Autorka książki pt. Spektakl baletowy dla dzieci – proces twórczy.


ostatnia modyfikacja: 08/03/2017