Aleksander Wilgos


Fot. Grzegorz Korzeniowski

Naukę gry na gitarze rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej w Grodzisku Mazowieckim pod kierunkiem Mirosława Rogalskiego. Ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, w klasie Krzysztofa Celińskiego. W 2008 roku otrzymał dyplom Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa Ryszarda Bałauszko) wraz z medalem Magna Cum Laude. W latach 2008-2010 odbył studia w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht w Holandii, w klasie Carlo Marchione.

Jest laureatem wielu nagród w konkursach gitarowych. Są to między innymi: I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Sinaia (Rumunia, 2008), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Krzyżowej (2007), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym  im. Cz. Droździewicza w Krynicy-Zdrój (2006). W duecie gitarowym z Andrzejem Olewińskim zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. J. Rodrigo w Bojano (Włochy, 2008) oraz I miejsca w Konkursach Zespołów Kameralnych w Świdnicy (2005) i Lublinie (2006).

Aleksander Wilgos występował w salach Filharmonii: Narodowej i Lubelskiej, w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a także w wielu krajach Europy (Hiszpania, Holandia, Niemcy, Rumunia, Słowacja, Węgry, Włochy). Współpracował z Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Warszawskimi Solistami Concerto Avenna pod dyrekcją Andrzeja Mysińskiego oraz z muzykami takimi jak: Jadwiga Rappé, Andrzej Bauer i Leszek Potasiński.

Aleksander Wilgos jest zatrudniony w Zakładzie Harfy, Gitary i Perkusji na stanowisku asystenta. Jest także słuchaczem Studiów Doktoranckich w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, jego opiekunem artystycznym jest Marcin Zalewski, prof. UMFC.

Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Keimyung Research Foundation i Stowarzyszenia Pro-Polonia. Jest laureatem programu stypendialnego Młoda Polska.


ostatnia modyfikacja: 05/12/2013