ad. dr Agnieszka Kurowska-Janecka

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie Wydziału Wokalno-Aktorskiego, w klasie doc. Magdaleny Bojanowskiej. Studia ukończyła w 1986 r. z wyróżnieniem i nagrodą dla najlepszego studenta roku. Laureatka konkursów wokalnych im. Jana Kiepury (1986), Karola Szymanowskiego (1987), Adama Didura (1989). W latach 1984-1985 była adeptką-solistką w Teatrze Wielkim w Warszawie, dwukrotnie – stypendystką Ministra Kultury i Sztuki.

W latach 1985-2009 solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracowała z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Operą Bałtycką, Teatrem Wielkim w Poznaniu. W 1987 r. zagrała rolę Fiordiligi, w filmowej wersji opery Cosí fan tutte, w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego. Ma w swoim repertuarze ponad 40 pierwszoplanowych ról operowych (w tym 18 mozartowskich), a także partie oratoryjne od baroku do współczesnych, pieśni impresjonistów francuskich i romantyków rosyjskich oraz niemieckich, ale szczególnie ceni sobie muzykę polską.

Brała udział w festiwalach Mozartowskich, m.in. w Madrycie, El Escorial, Roubaix, w Pradze, Sewilli, Cordobie, Alicante, Santiago de Compostela, Festival de Opera de la Coruńa, Klangbogen Wien, Carinthischer Sommer Villach, Liege, Bejrucie, Vratislavia Cantans, Drezdner Musikfestspiele, Dniach Muzyki i Teatru w Poznaniu, Bydgoskich Festiwali Operowych i Festiwalu Paschalnym w Operze Narodowej, ,,Porozumienie’’ we Wrocławiu i in. Koncertowała w większości krajów Europy, w Izraelu, Japonii, Libanie i Indiach. W 1997 r. zagrała w filmie Krzysztofa Zanussiego pt. ,,Ostatni Krąg” z cyklu ,,Opowieści weekendowe’’. W 2001 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2006 r. odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Dwukrotnie nominowana do nagrody fonograficznej „Fryderyk”. W 2005 r. nominowana do nagrody Andrzeja Hiolskiego za rolę Kostelniczki w operze Jenufa L. Janáčka. Ma w swoim dorobku 7 płyt CD, nagrania m.in. dla telewizji polskiej, hiszpańskiej, francuskiej, holenderskiej, dla radia polskiego, irlandzkiego, austriackiego.

W 2007 r. ukończyła Podyplomowe Studia Logopedii i Pragmatyki Komunikacji na Akademii Pedagogiki Specjalnej. Od 2008 r. jest pracownikiem naukowym Katedry Audiologii i Foniatrii UMFC. Prowadzi trening czynności głosotwórczych, terapię logopedyczną i uczy technik wokalnych w mowie i śpiewie. Bierze udział w projektach badawczych i konferencjach naukowych. Od 2009 r.jest kierownikiem Kursów Emisji Głosu na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Od 2012 r. pełni funkcję prezesa Falenickiego Towarzystwa Kulturalnego. Od 2008 r. jest kierownikiem artystycznym Falenickich Koncertów Letnich.


ostatnia modyfikacja: 30/01/2019