dr hab. Agata Sapiecha

Po studiach w warszawskiej Akademii Muzycznej i stażu w Konserwatorium Moskiewskim u Oleha Krysy oraz wielu międzynarodowych kursach interpretacji muzyki dawnej w latach 1993-1997, studiowała w klasie Simona Standage’a w Dresdner Akademie für Alte Musik, którą ukończyła z dyplomem.

Jest założycielką i kierownikiem artystycznym zespolu Il Tempo.

Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi zespołami i solistami, szczególnie z Simonem Standagem – tak w repertuarze zespołu Il Tempo, jak i w cyklu koncertów duetów skrzypcowych pt. Barokowy dialog. Występuje jako solistka, wykonując między innymi 6 Sonat i Partit na skrzypce solo J.S. Bacha oraz muzykę średniowiecza i renesansu na rebeku, fideli i mazankach. Koncertuje, biorąc także udział w znaczących festiwalach w Polsce i na świecie. Nagrywa dla radia i telewizji. Nagrała kilkanaście CD.

Od 1992 roku prezentuje swoje programy na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

W latach 1996-2016 roku kierowała Międzywydziałowym Studium Muzyki Dawnej (obecnie Zakład Muzyki Dawnej) Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, prowadząc jednocześnie klasę skrzypiec barokowych i orkiestrę barokową.

Jest autorką rekonstrukcji zaginionych głosów, jak i opracowań utworów wykonywanych przez Il Tempo, a także autorem muzycznego opracowania pieśni sefardyjskich do spektaklu W drodze. Na zamówienie Polskiego Radia nagrała na kopiach instrumentów średniowiecznych improwizacje inspirowane grą polskich skrzypków ludowych.

Jest założycielką, dyrektorką i wykładowcą Międzynarodowych Letnich Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie. W roku 1999 założyła Fundację Concert Spirituel, której zadaniem jest wspomaganie i promowanie inicjatyw muzycznych z zakresu interpretacji muzyki dawnej zgodnie z założeniami epoki. Sprawuje w niej funkcję przewodniczącej Rady Programowej.

Agata Sapiecha jest zapraszana do jury polskich i międzynarodowych konkursów muzyki dawnej i kameralnej w Polsce i na świecie (Festiwal Flandryjski w Brugii, Schola Cantorum w Kaliszu, Githaralia w Przemyślu). Do stycznia 2000 roku pełniła funkcję wiceprezesa Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej.

Jest członkiem Zarządu Central European Festival’s Early Music Association.

W roku 2000 została dwukrotnie nominowana do „Paszportu” tygodnika „Polityka” w kategorii – muzyka (za rok 1999).


ostatnia modyfikacja: 06/10/2016