Kalendarz koncertowy

Sierpień 2017
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031EC

Szanowni Państwo!

Z radością pragnę Państwa powitać w murach naszego uniwersytetu w kolejnym, już czwartym przygotowywanym przeze mnie sezonie artystycznym 2016/2017.
Działalność koncertowa w przypadku naszej uczelni to kwintesencja wszystkich naszych zadań: dydaktycznych, naukowych i organizacyjnych. W ten sposób możemy sprawdzić jakość naszego kształcenia i efektywność działań w realnym muzycznym świecie, bowiem to na naszej estradzie studenci wspólnie ze swoimi mistrzami prezentują często wybitne i niezapomniane kreacje artystyczne. Świadczą o tym nie tylko znakomite recenzje prasowe, stale zwiększająca się frekwencja na koncertach, ale także opinia środowiska muzycznego – uznanych autorytetów, solistów, dyrygentów i pedagogów – o wyjątkowym prestiżu naszej działalności artystycznej.
W nadchodzącym sezonie przygotowaliśmy prawie 100 koncertów – od recitali instrumentalnych i wokalnych, koncertów zespołów kameralnych, spektakli baletowych, po koncerty z udziałem orkiestry kameralnej, dętej, symfonicznej, chóru i big bandu, prezentujących szerokie spektrum stylistyczne – od muzyki dawnej aż po najnowszą, z uwzględnieniem muzyki jazzowej.
W tegorocznym cyklu Mistrzowie Instrumentalistyki będziemy mogli usłyszeć tej miary artystów, co: Elżbieta Karaś-Krasztel, Urszula Kryger, Olga Pasiecznik, Jadwiga Rappé, Łukasz Długosz, Krzysztof Jabłoński, Konstanty Andrzej Kulka, Gabriel Rivano, Tomasz Strahl, a także dwa kwartety smyczkowe: Meccore String Quartet i Kwartet Camerata. Ponadto, jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku będziemy mogli podziwiać kunszt wyśmienitych artystów występujących w składzie jednego z najlepszych zespołów symfonicznych – Orkiestry Sinfonia Varsovia, którą poprowadzi Maestro Jerzy Maksymiuk.
Niezmiernie ważnym w aspekcie dydaktyki oraz mierzenia efektów kształcenia jest kolejny cykl – Nasi Absolwenci. W nim to bowiem możemy ocenić skuteczność działań, przedstawiając kariery artystyczne rozsławiające imię naszego Uniwersytetu, jak choćby w osobach tegorocznych Gości: Katarzyny Budnik-Gałązki, Agaty Igras, Joanny Kawalla, Ae-Ran Kim, Marii Machowskiej, Justyny Reczeniedi, Sebastiana Aleksandrowicza, Łukasza Chrzęszczyka, Grzegorza Gorczycy, Arkadiusza Góreckiego, Rafała Grząki, Artura Jandy, Artura Kasperka, Michała Klauzy, Pawła Kowalskiego, Leszka Lorenta, Kacpra Szelążka, Janusza Wawrowskiego czy członków zespołów: Ravel Piano Duo i Atom String Quartet.
W tym sezonie gościć będziemy artystów z zaprzyjaźnionych uczelni zagranicznych: Hochschule für Musik Detmold, Universität der Künste z Berlina, Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki oraz Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego im. Piotra Czajkowskiego. Często będą to koncerty wymienne, w ramach których studenci i pedagodzy naszej uczelni udadzą się z artystyczną rewizytą do instytucji reprezentowanych przez naszych Gości.
Wyjątkowymi wydarzeniami w naszym sezonie są koncerty z udziałem zespołów orkiestrowych, które tym razem poprowadzą tak wybitni dyrygenci, jak: Agnieszka Duczmal, Massimiliano Caldi, Mario Hossen, Szymon Kawalla, Michał Klauza, Grzegorz Nowak, Robert Rumbelow, Jan Miłosz Zarzycki.
Jeszcze raz pragnę serdecznie podziękować Dyrekcji Filharmonii Narodowej oraz Opery Narodowej za wsparcie najbardziej utalentowanych studentów – instrumentalistów, wokalistów i tancerzy poprzez organizację koncertów dyplomantów, spektakli operowych i baletowych z ich udziałem.
Przedstawiając kalendarz koncertów w roku akademickim 2016/2017 pragnę złożyć podziękowania Dziekanom Wydziałów, Kierownikom Katedr, Zakładów i Studiów, Dyrektorom Orkiestry i Chóru UMFC, a w szczególności pracownikom Biura Koncertowego za pomoc w przygotowaniu nowego sezonu artystycznego.
Pozostaję z nadzieją, że nadchodzący sezon artystyczny dostarczy Państwu, podobnie jak dotychczas, wielu głębokich wzruszeń.

prof. zw. dr hab. Klaudiusz Baran
Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina


ostatnia modyfikacja: 22/09/2016