Sezon koncertowy 2019/2020 - Styczeń 2020

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC

Paderewski | Borodin | Dukas

25/01/2020 19:00

 

Koncert z udziałem laureata Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki

25 stycznia 2020, godz. 19.00

Sala Koncertowa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

 

Wykonawcy:

Pavel Dombrovsky – fortepian

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

 

Program:

Ignacy Jan Paderewski Koncert fortepianowy a-moll

Aleksandr Borodin Tańce połowieckie z opery Kniaź Igor

Paul Dukas Uczeń czarnoksiężnika. Scherzo symfoniczne

 

Aleksandr Borodin, najstarszy z grupy kompozytorów, która przeszła do historii muzyki jako Potężna Gromadka, był z wykształcenia i zawodu chemikiem (miał w tej dziedzinie wybitne naukowe osiągnięcia), tylko okazjonalnie zajmującym się komponowaniem. Choć sam przedstawiał się często jako dyletant, dysponował znakomitym warsztatem, a jego dzieła – zwłaszcza symfonie oraz poemat W stepach Azji Środkowej – weszły do kanonu muzyki rosyjskiej jako jej sztandarowe pozycje. Tworzona przez 18 lat opera Kniaź Igor nie została ukończona przez autora; podjęli się tego Nikołaj Rimski-Korsakow i Aleksandr Głazunow. Ekstatyczne i egzotyczne, pełne żywiołowej energii Tańce Połowców (tajemniczego ludu ze stepów dzisiejszego Kazachstanu i obrzeży Syberii, przeciw którym wyprawia się tytułowy bohater), należały do pierwszych skomponowanych przez autora fragmentów dzieła i – wykonywane samodzielnie – należą do dziś do symfonicznych „przebojów”.

Rówieśnik i przyjaciel sławnego Claude’a Debussy’ego, Paul Dukas to postać nieco dziś zapomniana – tylko nieliczne jego dzieła (niewiele też się ich zachowało, bo krytyczny autor sam unicestwił sporą część własnej spuścizny) powracają na koncertowe i teatralne sceny, lecz jego imię unieśmiertelniło scherzo symfoniczne Uczeń czarnoksiężnika na motywach żartobliwej ballady Johanna Wolfganga Goethego. Pełen traktowanej z przymrużeniem oka grozy utwór opisuje dzikie harce zaklętej miotły (symbolizują ją groteskowe brzmienia fagotu), która wymknęła się spod kontroli młodemu czarodziejowi – utwór stanowi „podręcznikowy” przykład muzyki programowej, podążającej dźwiękami za literackim pierwowzorem. 

W wykonaniu znakomitego rosyjskiego pianisty, tryumfatora wielu prestiżowych konkursów Pavla Dombrovsky’ego zabrzmi Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty, kompozytora i męża stanu. To dzieło pełne olśniewającej wirtuozerii, tworzone przez muzyka dwudziestoośmioletniego, stojącego właśnie u progu dość późnej sławy. Niewątpliwie uskrzydlił je olśniewający sukces jego paryskiego recitalu w 1888, który mu drzwi do owej sławy otworzył. Otuchy twórcy dodała też entuzjastyczna opinia Camille’a Saint-Saënsa, któremu nieśmiało przedstawił swe dzieło, a sukces prawykonania (z udziałem Anetty Jessipowej grającej pod batutą wielkiego Hansa Richtera) potwierdził, iż jest to utwór mistrzowski, rozpoczynając jego długą drogę przez światowe estrady – choć dzięki pięknym stylizacjom motywów narodowych jest on oczywiście szczególnie bliski polskim słuchaczom.

Koncert poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego oraz członek Rady Artystycznej – koordynator ds. artystycznych Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. [Piotr Maculewicz]