Sezon koncertowy 2017/2018 - Październik 2017

RECITAL FORTEPIANOWY

01/10/2017 17:00

ZAGRANICZNI GOŚCIE

Wykonawca: Adam Wodnicki (University of North Texas, USA) – fortepian

W programie:

  • Joseph Haydn – Sonata C-dur Hob XVI: 50
  • Fryderyk Chopin – Bolero a-moll op. 19, Fantazja f-moll op. 49
  • Robert Muczynski – Desperate measures (Wariacje na temat Paganiniego) op. 48
  • Siergiej Prokofiew – VI Sonata A-dur op. 82

Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
Bezpłatne karty wstępu

Afisz

 

DAMY PRZY FORTEPIANIE

02/10/2017 19:00

Wykonawcy:

  • Jolanta Ewa Sosnowska – skrzypce historyczne
  • Maria Ludwika Gabryś – fortepian historyczny

W programie: J. (?) Andrychowicz, Emilia Potocka, Józefina Wejnert, Marianna Martines, Francesca Lebrun, Maria Theresia von Paradis, Maria Szymanowska, Tekla Bądarzewska, Adolpha Le Beau, Fanny Hensel Mendelssohn, Clara Josephine Schumann

Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
Bezpłatne karty wstępu

Afisz

Skrzypaczka zagra na instrumentach:
– 1 cz. recitalu: Johann Christian Ficker, Markneukirchen 1770;
– 2 cz. recitalu: Samuel Nemessányi (kopia Guarneriego), Budapeszt 1870 użyczone przez Geigenbau Cai von Stietencron w Wiedniu.
Recital zostanie wykonany na instrumentach historycznych z kolekcji Andrzeja Włodarczyka:
– kopii wiedeńskiego fortepianu Antona Waltera z 1795 roku, wykonanej przez pracownię Andrzeja Włodarczyka według fortepianu z Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze;
– fortepianie Broadwooda zbudowanym w Londynie w 1846 roku (instrument identyczny z fortepianem, na którym koncertował Chopin w czasie pobytu w Anglii), odrestaurowanym przez pracownię Andrzeja Włodarczyka.

 

RECITAL WIOLONCZELOWY

04/10/2017 19:00

Inauguracja cyklu ŚRODA NA OKÓLNIKU

Wykonawcy:

  • Marcel Markowski – wiolonczela
  • Wojciech Kubica – fortepian
  • Michał Sobuś – kontrabas (basso continuo)

W programie:

  • Luigi Boccherini – Sonata wiolonczelowa C-dur G 17 z towarzyszeniem wiolonczeli
  • György Ligeti – Sonata na wiolonczelę solo
  • Zoltán Kodály – Sonata op. 8 na wiolonczelę solo (cz. III)
  • Igor Strawiński – Suita włoska z baletu Pulcinella na wiolonczelę i fortepian (partia wiolonczeli opracowana we współpracy z Grigorijem Piatigorskim)
  • Dmitrij Szostakowicz – Sonata d-moll op. 40 na wiolonczelę i fortepian

Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
Bilet 15 zł

Afisz

 

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2017/2018

05/10/2017 10:30

Tytuł Doktora Honoris Causa otrzyma Profesor Szabolcs Esztényi

W programie części artystycznej: Szabolcs Esztényi – Ad hoc (improwizacja fortepianowa)

Organizator: Biuro Rektora i Senatu

Sala Koncertowa Fryderyka Chopina

Uroczysta Msza Święta inaugurująca rok akademicki 2017/2018 odbędzie się 1 października 2017 roku w Bazylice Świętego Krzyża o godzinie 9:00 (transmisja w Programie I Polskiego Radia)

 

NASI LAUREACI

08/10/2017 17:00

Wykonawcy:

  • Rafał Żurek – tenor
  • Alicja Kozak – wiolonczela
  • Adam Maksymienko – akordeon
  • Maciej Wota – organy

W programie:

  • Piotr Czajkowski, Michaił Glinka, Maurice Ravel – wybór pieśni
  • Siergiej Prokofiew – Sonata C-dur op. 119 na wiolonczelę i fortepian
  • Krzysztof Penderecki – Divertimento na wiolonczelę solo
  • Władysław Zołotariow – Sonata nr 3 na akordeon
  • Alexandre Guilmant – IV Sonata organowa d-moll op. 61

Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
Bezpłatne karty wstępu

Afisz

 

SPOTKANIE Z IMPROWIZACJĄ
Szabolcs Esztényi zaprasza

09/10/2017 19:00

Koncert Zakładu Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej

Wykonawcy:

  • Szabolcs Esztényi, Mária Apagyi, Tomasz Januchta, Wojciech Kaleta, Iwona Mironiuk, Kuba Sokołowski, Julia Tołwińska, Agnieszka Widlarz – fortepian
  • Marta Bogusławska – wokal, fortepian
  • Hanna Śleszyńska – wokal
  • Hubert Zemler – perkusja

W programie: Szabolcs Esztényi

Koordynacja: dr hab. Magdalena Stępień, prof. UMFC

Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
Bezpłatne karty wstępu

Afisz

 

PROFESOR ANDRZEJ DUTKIEWICZ
Koncert jubileuszowy

11/10/2017 19:00

ŚRODA NA OKÓLNIKU

Wykonawcy:

  • Aleksandra Resztik – sopran, Krzysztof Szmyt – tenor, Tomasz Piętak – baryton
  • Elżbieta Gajewska, Magdalena Irmińska – flet, Olivier Andruszczenko – klarnet
  • Pablo Sanchez-Escariche Gasch – saksofon altowy
  • Miłosz Wieliński, Andrzej Gębski, Krzysztof Bąkowski – skrzypce
  • Małgorzata Duź, Andrzej Wróbel, Tomasz Strahl – wiolonczela
  • Elżbieta Karaś-Krasztel, Iwona Mironiuk, Roma Orłowska – fortepian
  • Andrzej Dutkiewicz, Janusz Grobelny – fortepian, Jarosław Wróblewski – organy
  • Leszek Lorent – perkusja, Barbara Okoń-Makowska – partia taśmy
  • Chór Kameralny UMFC, Krzysztof Kusiel-Moroz – dyrygent
  • Michał Śmigielski – dyrygent

W programie: Andrzej Dutkiewicz

  • Romance na skrzypce i fortepian
  • Trzy szkice w retrospekcji na fortepian
  • Trzy pieśni do poezji Wacława Oszajcy na baryton, flet i fortepian
  • Sekstet na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i instrumenty perkusyjne
  • Hymnus in honorem Sancti Andre Bobola na chór a cappella
  • Sophie’s Music for Four na taśmę i trio fortepianowe
  • Tango mon Amour na wiolonczelę i fortepian
  • Danse Triste na saksofon altowy i fortepian
  • Music For Two na dwa fortepiany
  • Dwie pieśni na sopran i organy

Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
Bilet 15 zł

 

WARSAW DANCE DAYS
VI Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego

14/10/2017 00:00

Festiwal jest częścią obchodów 90-lecia działalności Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca

  • 14.10.2017, sobota, godz. 19:00, Sala Koncertowa
    PREZENTACJE TANECZNE
    A-CH. 9 Arena Choreografów – pokaz etiud choreograficznych twórców młodego pokolenia
    W programie: wykonawcy z Austrii, Czech, Gibraltaru, Kolumbii, Niemiec, Polski i Włoch
  • 14.10.2017, sobota, godz. 17:00, Sala Operowa
    MIĘDZYNARODOWY PANEL DYSKUSYJNY
    Rola edukacji tańca współczesnego w procesie kształtowania profesjonalnego tancerza
  • 14.10.2017 i 15.10.2017, Foyer Sali Koncertowej
    WYSTAWA MULTIMEDIALNA „RUCHbezRUCH”
    Projekt przygotowała grupa artystów-plastyków działających na Wydziale Sztuki Mediów (ASP w Warszawie) we współpracy ze studentkami specjalności Rytmika (UMFC)

Dyrektor Festiwalu: dr hab. Aleksandra Dziurosz, prof. UMFC
Zastępca Dyrektora Festiwalu: dr Bartosz Martyna
Koordynator: Alicja Berejowska

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie, Stowarzyszenie Strefa Otwarta, Warszawski Teatr Tańca, UMFC
Partner: Austriackie Forum Kultury

   

 

WARSAW DANCE DAYS
VI Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego

15/10/2017 00:00

Festiwal jest częścią obchodów 90-lecia działalności Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca

  • 15.10.2017, niedziela, godz. 17:00, Sala Koncertowa
    PREZENTACJE TANECZNE
    A-CH. 9 Arena Choreografów – pokaz etiud choreograficznych twórców młodego pokolenia
    W programie: wykonawcy z Austrii, Czech, Gibraltaru, Kolumbii, Niemiec, Polski i Włoch
  • 15.10.2017, niedziela, Sala Rytmiki i Tańca
    WARSZTATY TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO
    Masterclass na bazie techniki Marthy Graham, Merce’a Cunninghama i José Limóna
  • 14.10.2017 i 15.10.2017, Foyer Sali Koncertowej
    WYSTAWA MULTIMEDIALNA „RUCHbezRUCH”
    Projekt przygotowała grupa artystów-plastyków działających na Wydziale Sztuki Mediów (ASP w Warszawie) we współpracy ze studentkami specjalności Rytmika (UMFC)

Dyrektor Festiwalu: dr hab. Aleksandra Dziurosz, prof. UMFC
Zastępca Dyrektora Festiwalu: dr Bartosz Martyna
Koordynator: Alicja Berejowska
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie, Stowarzyszenie Strefa Otwarta, Warszawski Teatr Tańca, UMFC
Partner: Austriackie Forum Kultury

   

 

WIECZÓR CHOPINOWSKI

16/10/2017 19:00

Koncert Katedry Fortepianu

Wykonawcy:

  • Aleksandra Czerniecka – fortepian
  • Patrycja Gajek – fortepian
  • Aleksandra Janusz – fortepian
  • Miho Nishimura – fortepian
  • Zuzanna Pietrzak – fortepian
  • Jan Wachowski – fortepian

W programie: Fryderyk Chopin

  • 2 Nokturny op. 27, Ballada g-moll op. 23
  • 4 Mazurki op. 17
  • Barkarola Fis-dur op. 60, Nokturn c-moll op. 48 nr 1
  • Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, Ballada f-moll op. 52
  • Walc As-dur op. 42, Polonez As-dur op. 53
  • Etiuda E-dur op. 10 nr 3, Scherzo b-moll op. 31

Opieka artystyczna: ad. dr Tomasz Lupa

Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
Bezpłatne karty wstępu

 

KONCERT SYMFONICZNY

18/10/2017 19:00

MISTRZOWIE INSTRUMENTALISTYKI w cyklu ŚRODA NA OKÓLNIKU

Wykonawcy:

  • Wojciech Koprowski – skrzypce
  • Michał Bryła – altówka
  • Orkiestra Symfoniczna UMFC
  • MONIKA WOLIŃSKA – dyrygent

W programie:

  • Zygmunt Noskowski – Uwertura koncertowa Morskie Oko op. 19
  • Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia koncertująca Es-dur KV 364/320d na skrzypce, altówkę i orkiestrę
  • Anton Bruckner – VI Symfonia A-dur WAB 106 (wersja pierwotna w edycji Leopolda Nowaka)

Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
Bilet 15 zł

 

COSÌ FAN TUTTE
Prezentacja inscenizowana

22/10/2017 17:00

Koncert Katedry Wokalistyki

Wykonawcy:

  • Soliści – studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego
  • Ryszard Cieśla – reżyseria
  • Bartosz Martyna – asystent reżysera
  • Karolina Fandrejewska – scenografia
  • Aleksandra Dziurosz – ruch sceniczny
  • Zofia Lubińska – kostiumy
  • Monika Kolasińska – korepetytor wokalistów, fortepian

W programie: koncertowe wykonanie fragmentów opery Wolfganga Amadeusa Mozarta

Opieka wokalna: prof. Ryszard Karczykowski

Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
Bezpłatne karty wstępu

 

OBRAZY DŹWIĘKAMI MALOWANE
Przed wielkim konkursem

23/10/2017 19:00

Koncert Katedry Instrumentów Smyczkowych
Koncert kandydatów do 10. edycji konkursów: Wiolonczelowego im. Dezyderiusza Danczowskiego i Kontrabasowego im. Adama Bronisława Ciechańskiego (Poznań, 12–19.11.2017)

Wykonawcy:

  • Adam Mazurek – wiolonczela
  • Aneta Stefańska – wiolonczela
  • Daria Grzegorz – wiolonczela
  • Maciej Dobrzański – kontrabas

W programie:

  • Richard Strauss – Sonata F-dur op. 6 na wiolonczelę i fortepian
  • Fryderyk Chopin – Sonata g-moll op. 65 na wiolonczelę i fortepian
  • Dmitrij Szostakowicz – Sonata d-moll op. 40 na wiolonczelę i fortepian
  • Adolf Mišek – II Sonata e-moll op. 6 na kontrabas i fortepian

Opieka artystyczna: prof. dr hab. Tomasz Strahl

Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
Bezpłatne karty wstępu

 

RECITAL WOKALNY

25/10/2017 19:00

NASI ABSOLWENCI w cyklu ŚRODA NA OKÓLNIKU

Wykonawcy:

  • Michał Sławecki – kontratenor
  • Joanna Wicherek – fortepian

W programie:

  • Sebastian Krajewski – Trzy pieśni do słów Bolesława Leśmiana na głos i fortepian
  • Mieczysław Wajnberg – Aptekarz majowy, Ślepcy z cyklu Biblia cygańska op. 57 na głos i fortepian
  • Leoš Janáček – Sonata „1 X 1905” na fortepian
  • Paweł Mykietyn – Sonety Szekspira na sopran męski i fortepian

Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
Bilet 15 zł

 

NASI LAUREACI

29/10/2017 17:00

Wykonawcy:

  • Roksana Kwaśnikowska – skrzypce
  • Szymon Michalik – fagot
  • Łukasz Dyczko – saksofon
  • KOTZ-BRZEZINA DUO: Celina Kotz – skrzypce, Łukasz Brzezina – akordeon

W programie:

  • Philip Glass – Sonata skrzypcowa w transkrypcji na saksofon i fortepian (opr. Łukasz Dyczko)
  • Antonio Vivaldi – V Sonata e-moll RV 40 (cz. I i II) w wersji na fagot i fortepian
  • Franz Berwald – Konzertstück op. 2 w wersji na fagot i fortepian
  • Ernest Chausson – Poème op. 25 w wersji na skrzypce i fortepian
  • Ferenc Liszt – Grand duo concertant sur le ”Le marin” S. 128 na skrzypce i fortepian
  • Graziane Finzi – Impression tango na skrzypce i akordeon
  • Astor Piazzolla – Invierno Porteño, Primavera Porteña w wersji na skrzypce i akordeon (opracowanie zespołu według wersji na skrzypce i orkiestrę Leonida Desyatnikova)

Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
Bezpłatne karty wstępu

 

BERNO–WARSZAWA
Koncert studentów Hochschule der Künste Bern (HKB)

30/10/2017 19:00

ZAGRANICZNI GOŚCIE

Wykonawcy:

  • Sergey Chesnokov – skrzypce
  • Antonin Musset – wiolonczela
  • Valentin Cotton – fortepian

W programie:

  • Maurice Ravel – Miroirs M. 43 na fortepian (fragmenty)
  • Maurice Ravel – Sonata M. 73 na skrzypce i wiolonczelę
  • Piotr Czajkowski – Trio fortepianowe a-moll op. 50 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę

Sala Koncertowa Fryderyka Chopina
Bezpłatne karty wstępu