Chopin University Modern Ensemble podczas 63. Festiwalu Warszawska Jesień!

14/09/2020
Już w najbliższą środę najlepsi członkowie zespołu Chopin University Music Ensemble (CUME) wezmą udział w ekskluzywnych warsztatach muzycznych prowadzonych przez zespół Ensemble Recherche – European Workshop for Contemporary Music!

Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólny koncert muzyków z naszej Uczelni wraz ze studentami wyłonionymi przez Deutscher Musikrat w Niemczech. Utworzą oni zespół European Workshop for Contemporary Music, który wystąpi 23 września 2020 r. o godz. 19:30 w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego (szczegółowe informacje o koncercie).

W programie koncertu, wśród utworów kompozytorów światowej sławy, takich jak Oliver Schneller, François-Bernard Mâche czy José María Sánchez-Verdú, znajdzie się utwór powstały na specjalne zamówienie Festiwalu Warszawska Jesień – Float Teoniki Rożynek, absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Chopin University Modern Ensemble to duży zespół kameralny (ensemble) specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej, powołany w 2018 roku przez JM Rektora, prof. dr. hab. Klaudiusza Barana dzięki staraniom prorektora ds. dydaktyki i studenckich Aleksandra Kościowa, ad. dr. hab. Ignacego Zalewskiego i ad. dr. hab. Leszka Lorenta. Na codzień Chopin University Modern Ensemble funkcjonuje w ramach przedmiotu Praktyka wykonawcza muzyki nowej, skupiającego studentów kompozycji oraz studentów Wydziału Instrumentalnego.

Zespół ma już na koncie przeszło 20 prawykonań muzyki najnowszej oraz wiele wykonań kompozycji m.in.: Louisa Andriessena, Krzysztofa Baculewskiego, Luciano Berio, Marcina Błażewicza, Andrzeja Karałowa, Aleksandra Kościowa, Pawła Łukaszewskiego, Arvo Pärta, Michaela Schellego, czy Mateusza Śmigasiewicza. Chopin University Modern Ensemble regularnie koncertuje nie tylko w murach Uczelni, lecz także w poza nią dając jego członkom realną szansę wejścia do międzynarodowego świata muzyki nowej, możliwość poszerzania horyzontów i współpracy z najwybitniejszymi specjalistami w ramach uznanych, światowych imprez, takich jak Festiwal Warszawska Jesień.

W lutym 2020 roku zespół ten zadebiutował w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej, zaś kilka miesięcy później, nakładem wydawnictwa Chopin University Press, ukazała się debiutancka płyta zespołu CHOPIN UNIVERSITY MODERN ENSEMBLE – DEBIUT.

Koordynator warsztatów
as. mgr Przemysław Zych