Rafał Janiak zwycięzcą konkursu na operę ,,Człowiek z Manufaktury”

11/10/2017

Dnia 10 października 2017 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu kompozytorskiego na skomponowanie opery ,,Człowiek z Manufaktury” o łódzkim „królu bawełny” – Izraelu Poznańskim. Decyzją jury Grand Prix otrzymał dyrygent, kompozytor, pedagog i absolwent naszej Uczelni – RAFAŁ JANIAK. Zdobył on również Nagrodę Publiczności Operowej.

Do udziału w I etapie konkursu zarejestrowało się 40 kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch.

W III etapie konkursu jury obradowało w składzie: prof. Krzysztof Penderecki – kompozytor, dyrygent, przewodniczący, prof. dr hab. Urszula Kryger – dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi, Elżbieta Penderecka – prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Vladimir Kiradjiev – dyrygent, kierownik muzyczny koncertu finałowego konkursu ,,Człowiek z Manufaktury”, Aleksander Laskowski – krytyk operowy, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, dr hab. Maciej Tworek – adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Prapremiera opery odbędzie się w listopadzie 2018 roku z okazji 185. rocznicy urodzin Izraela Poznańskiego. W maju 2019 roku zostanie przygotowana premiera wersji plenerowej opery na terenie Manufaktury w Łodzi.

Serdecznie gratulujemy!!!

ostatnia modyfikacja: 11/10/2017