Ogólnopolska Konferencja Słuch absolutny Romana Palestra

29/06/2017

29 listopada – 2 grudnia 2017 r.

W dniach 29.11-2.12 odbędzie się w UMFC Ogólnopolska Konferencja Słuch absolutny Romana Palestra.

Koncert środowy 29 listopada  (środa) 2017 r. będzie stanowił jej otwarcie dzięki wykonaniu Małego koncertu Romana Palestra (1958). Ten 12-minutowy, 6-częściowy utwór przeznaczony na orkiestrę kameralną stanowi przykład zastosowania techniki dodekafonicznej, często nawet faktury punktualistycznej, ale także dowodzi wielkiej wrażliwości kompozytora na barwę, wyrażonej przez nowe potraktowanie faktury, metrorytmiki i artykulacji.

30 listopada (czwartek). Konferencję rozpocznie wykład inauguracyjny prof. Zofii Helman (UMFC, Nowa Sala Senatu) oraz pierwsza część referatów. Tego dnia odbędzie się także panel – warsztat znakomitego Apollon Musagète Quartett, w składzie: Paweł Zalejski – skrzypce I, Bartosz Zachłod – skrzypce II, Piotr Szumieł – altówka, Piotr Skweres – wiolonczela, poświęcony kwartetom smyczkowym Palestra; rozmowę poprowadzi Lech Dzierżanowski. Pierwszy dzień ukoronuje I Koncert Kameralny utworów Romana Palestra (Sala Koncertowa UMFC).

1 grudnia (piątek). Drugi dzień konferencji będzie miał miejsce w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, a tematyka oscylować wokół kontekstów twórczości i działalności Kompozytora. Poznamy także spuściznę Twórcy przekazaną Gabinetowi Zbiorów Muzycznych, portal jemu poświęcony i korespondencję z wątkami muzycznymi. Tego dnia usłyszymy  w UMFC II Koncert Kameralny twórczości Palestra (Sala Koncertowa UMFC).

2 grudnia (sobota). Trzeci dzień konferencji ponownie odbędzie się w UMFC. W referatach i dyskusjach panelowych poznawać będziemy wybrane utwory, techniki i tajniki warsztatu kompozytorskiego Palestra.

Z materiałów konferencyjnych powstanie książka stanowiąca dopełnienie monografii Romana Palestra autorstwa Zofii Helman. Jej celem będzie przybliżenie twórczości Kompozytora poprzez wieloaspektowe analizy szeregu utworów.

Konferencję organizuje Katedra Teorii Muzyki UMFC we współpracy w Gabinetem Zbiorów Muzycznych BUW oraz Polskim Towarzystwem Analizy Muzycznej. Kierownictwo sprawuje prof. UMFC dr hab. Alicja Gronau-Osińska, a w skład komitetu organizacyjnego wchodzą: dr Katarzyna Sokołowska, Piotr Maculewicz, Lech Dzierżanowski.

Udział w konferencji zgłosili przedstawiciele ośrodków polskich: UMFC (z 6 wydziałów), AM Poznań, AM Bydgoszcz, AM Gdańsk, AS Szczecin, IS PAN, IM UW, GZM BUW, a także goście zagraniczni z Uniwersytetu Króla Juana Carlosa w Madrycie, Uniwersytetu w Sewilli, Cornell University w Ithaca (USA), University of Adelaida, Elder Conservatorium of Music, Australia.

ostatnia modyfikacja: 29/06/2017