Promocja polskiej muzyki filmowej w Korei Płd.

22/05/2017

W dniach 13-21 maja 2017 r. studenci oraz delegacja Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na czele z prorektorem ds. zagranicznych prof. UMFC dr. hab. Pawłem Gusnarem uczestniczyli w Projekcie Promocja kultury polskiej za granicą 2017 – Promesa. Projekt był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie obejmowało zorganizowanie oraz przeprowadzenie koncertów muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego przez młodych muzyków związanych z dwoma ośrodkami akademickimi: Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Uniwersytetem Keimyung w Daegu w Korei Południowej.

Głównym założeniem projektu była integracja i wzajemne poznawanie się dwóch odrębnych kultur – środkowoeuropejskiej i dalekowschodniej, połączona z popularyzacją polskiej muzyki filmowej. Zadanie bazowało na wcześniejszej, blisko 20-letniej współpracy Uniwersytetu z uczelnią partnerską. Orkiestrę, złożoną z instrumentalistów z Keimyung University oraz UMFC, poprowadził wybitny polski kompozytor i dyrygent – Krzesimir Dębski. Dzięki zadaniu studenci polscy, reprezentujący instrumenty takie jak: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, fagot, trąbka, róg, perkusja oraz śpiew zdobyli doświadczenie pełnienia funkcji liderów w obcojęzycznej orkiestrze. Na program koncertu złożyły się utwory pochodzące ze ścieżek dźwiękowych do filmów: „Ogniem i mieczem”, „Stara Baśń”, „Bitwa Warszawska”, „W pustyni i w puszczy”.

Polską delegację oraz studentów z UMFC już w hotelu przywitał sam prezydent Keimyung University Pan Synn Ilhi. Następnego dnia odbyło się oficjalne powitanie gości z Polski przez władze uczelni KU, prezydenta Synn Ilhi, dziekana Wydziału Muzycznego Pana Ha Seok Be, dziekana Wydziału Międzynarodowego Panią Seon-Jung Kim, profesora Seung-Sun Lee oraz innych reprezentantów Uniwersytetu w Daegu.

Delegacja oraz studenci z UMFC oprócz codziennych prób mieli czas na zaplanowane przez naszych przyjaciół z Korei liczne atrakcje. Pierwszą z nich było zwiedzanie Wydziału Muzycznego Keimyung University oraz malowniczo położonego kampusu uniwersyteckiego. Kolejną atrakcją był obiad, na zaproszenie Instytutu polsko-koreańskiego, podczas którego zaserwowano tradycyjną kuchnię koreańską. Studenci zwiedzili również szpital w Dongsan, z bardzo bogatą historią, która urzekła wszystkich zwiedzających, bowiem utworzenie Uniwersytetu Keimyung rozpoczęło się właśnie od budowy tego szpitala. Studenci z zachwytem wspominają również wycieczkę do Tonghwa Sa „Klasztoru Rozkwitającego Drzewa”, jednego z najważniejszych buddyjskich klasztorów koreańskich, założonego w 493 r., położonego w przepięknej scenerii góry Palgong. Goście z Polski mieli również okazję zwiedzić największe miasto portowe Korei Południowej – Pusan. Niektórzy skorzystali z pięknej pogody i zażyli morskiej kąpieli.

Oprócz wielu wycieczek delegacja z UMFC uczestniczyła również w Święcie Uczelni Keimyung University, podczas którego prorektor ds. zagranicznych prof. UMFC dr hab. Paweł Gusnar wygłosił okolicznościowe przemówienie. Obydwa koncerty zakończyły się olbrzymim sukcesem i dostarczyły gościom wielu wzruszeń. Publiczność dwukrotnie, niemal całkowicie wypełniła salę koncertową, liczącą 2000 miejsc. Maestro Krzesimir Dębski mistrzowsko poprowadził orkiestrę i skradł serca publiczności. Koncerty uświetnił solowy występ prof. UMFC dr. hab. Pawła Gusnara oraz przepiękny głos Ae Ran Kim. Koncert zaszczycili swoją obecnością m.in. delegaci z Ambasady Polski w Korei na czele z konsulem Panem Maksymilianem Zychem, rektor Uniwersytetu w Iranie oraz inni prominentni goście.

Pobyt w Korei na długo zostanie w pamięci jego uczestników. Przede wszystkim ze względu na wyjątkową gościnność gospodarzy, którzy otoczyli reprezentację naszej Almea Matris troskliwą opieką i serdecznością. Podczas tych kilku dni spędzonych wspólnie na próbach a szczególnie podczas pożegnalnej kolacji zawiązała się wyjątkowa nić sympatii między studentami z Polski a studentami z Korei. Niektóre przyjaźnie zapoczątkowane w Daegu trwają do dziś…

Fot. Changmo Park


ostatnia modyfikacja: 13/10/2017