Pedagodzy naszej uczelni wyróżnieni nagrodami Akademii Fonograficznej Fryderyki 2017

25/04/2017

W poniedziałek 24 kwietnia 2017 r. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyła się ceremonia rozdania Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki 2017 w ośmiu kategoriach muzyki poważnej. W tym roku Fryderyki wręczono po raz 23. W uroczystości wziął udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej przyznawana jest Nagroda Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych. W 2017 roku otrzymał ją pianista i pedagog Piotr Paleczny.

Fryderykiem w kategorii ,,album roku muzyka kameralna” nagrodzono płytę Musica Profana 1 Pawła Łukaszewskiego. Wśród wykonawców znaleźli się pedagodzy UMFC: Ewa Guz-Seroka (fortepian), Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Robert Gierlach (baryton), Kamila Wąsik-Janiak (skrzypce), Piotr Hausenplas (wiolonczela), Romuald Gołębiowski (klarnet). Realizatorem nagrania była Katarzyna Rakowiecka-Rojsza.

Paweł Łukaszewski otrzymał także drugą statuetkę za wydaną przez Musica Sacra w 2016 roku IV Symfonię o Bożym Miłosierdziu. Płyta DVD została nagrodzona w kategorii ,,album roku muzyka współczesna”. Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowały Violetta Bielecka (UMFC), Barbara Ewa Rafałko (UMFC), solistką była m.in. Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran).

W kategorii ,,album roku recital solowy” zwyciężyło nagranie pedagoga naszej uczelni – skrzypka Janusza Wawrowskiego. Na płycie Sequenza znalazły się kompozycje twórców młodego pokolenia kompozytorów m.in. Tomasza Opałki i Dariusza Przybylskiego (UMFC).

W kategorii ,,album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa” statuetkę Fryderyka otrzymał album De Profundis – Polish Psalms of the 20th and 21st Century. Album zawiera m.in. kompozycje: Marcina Tadeusza Łukaszewskiego, Miłosza Bembinowa i Pawła Łukaszewskiego.

Naszym Pedagogom serdecznie gratulujemy !!!

Informacja ZPAV

ostatnia modyfikacja: 26/04/2017