V Międzynarodowy Konkurs im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo

10/02/2015

W dniach 24-31 marca 2015 roku w Sali Koncertowej UMFC odbędzie się V Międzynarodowy Konkurs im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo. Jest to wciąż jedyny w takiej formule konkurs na świecie.

Pomysłodawcą imprezy był Profesor Tadeusz Wroński – rektor i doktor honoris causa naszej uczelni. O konkursie tym, tak wyraził się jeden z największych wirtuozów wszechczasów, Ruggiero Ricci: ,,Konkurs Tadeusza Wrońskiego jest jedynym prawdziwym konkursem skrzypcowym na świecie właśnie dlatego, że jest to konkurs na skrzypce SOLO”.

Do udziału w obecnej edycji zakwalifikowano 38 kandydatów z 8 krajów w tym aż 15 studentów i absolwentów UMFC. Kandydatów oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Jakowicza.

W I etapie (25-26 marca) wszyscy kandydaci wykonają m.in., specjalnie na ten konkurs napisany, utwór In Affecto autorstwa Bartosza Kowalskiego. W koncercie inauguracyjnym (24 marca) wystąpi laureat I Konkursu w 1990 roku, Bartłomiej Nizioł.

Konkurs organizuje Fundacja SKRZYPCE im. Tadeusza Wrońskiego przy współpracy z naszą uczelnią. Koncert laureatów (31 marca) poprzedzi planowane obchody stulecia Patrona konkursu, które przypadają na dzień 1 kwietnia 2015 r. W tym dniu, w Sali im. H. Melcera odbędą się seminaria, klasy mistrzowskie, panel dyskusyjny dot. dzieła Profesora Tadeusza Wrońskiego oraz koncert kameralny.

Serdecznie zapraszamy na tę niecodzienną imprezę.

prof. dr hab. Sławomir Tomasik
Dyrektor konkursu